Demise ministra Kocourka neovlivní Státní energetickou koncepci
Demise ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka by neměla mít vliv na Státní energetickou koncepci, která se stále na vládě a na které resort pod jeho vedením pracoval. Rádiu Česko to řekl náměstek ministra pro energetiku František Pazdera. Koncepce sází na výrobu elektřiny z jádra a postupném útlumu těžby uhlí. Za týden má skončit meziresortní připomínkové řízení ke koncepci.
„Příprava Státní energetické koncepce probíhá pět let. Žádné změny, například volby, na přípravu koncepce neměly vliv. Za působení ministra Kocourka byla koncepce dvakrát předložena radě vlády pro energetickou a surovinovou strategii, která k ní měla připomínky. Ty byly vypořádávány, byla například upravována spotřeba elektřiny. Nevidím žádný důvod, proč by toto kolektivní dílo bylo nějakým způsobem ovlivněno osobami ministra, náměstka nebo složením vlády,“ uvedl Pazdera, podle kterého bylo vytvořeno šest scénářů koncepce.
O Státní energetické koncepci a vlivu demise ministra Kocourka na ní mluvili na Rádiu Česko náměstek ministra pro energetiku František Pazdera, Pavel Brychta z Česká plynárenské unie a Jan Rovenský z Greenpeace
Svaz průmyslu a dopravy se obává, že hrozí přijetí dokumentu na nereálných předpokladech.
„To, co je v současné době zpracováno na poli Státní energetické koncepce, představuje něco naprosto nereálného. Něco zaměřené pouze na jadernou energetiku nebo na podporu jaderné energetiky,“ řekl Pavel Brychta z Česká plynárenské unie.
Další rozvoj využívání jádra dává Brychta do kontrastu s energetickou politikou prakticky všech sousedních států a většiny států EU.
„Mám jadernou energetiku rád, nic proti ní nemám. Ale mám výhrady proti naprosto nereálným představám o jejím dalším rozvoji.“
Podle Brychty by v první části koncepce do roku 2030 měl stát sázet především na zemní plyn.
Vyplatí se jaderná energetika?
„Evropská unie staví svoji energetickou koncepci na třech pilířích. Dlouhodobá udržitelnost, bezpečnost dávek a ekonomická efektivita. Tyto tři základní prvky státní energetická koncepce přejímá a stejně jako Unie i ministerstvo tvrdí, že musejí být naplněny najednou. Nejde vytrhnout jeden z pilířů, naplnit ho a říkat, že ten druhý naplňovat nebudeme,“ reagoval Pazdera.
„Zároveň je energetická koncepce optimalizovaná z hlediska dopadů do HDP České republiky a mezinárodní konkurenceschopnosti.“
„Myslím, že odpověď na to, proč by na jádro neměla Česká republika sázet, je přímo v analýzách státní energetické koncepce. Je tam porovnání pořizovací ceny a provozních nákladů. Je celkem zřejmé, že v průběhu času, na který je státní energetická koncepce zpracována, budou obnovitelné zdroje levnější než energie z jádra nebo z uhlí,“ vysvětlil Jan Rovenský z Greenpeace.
Tu koncepci nepsali nezávislí úředníci, ale ušili si ji na míru lidé z velkých energetických firem. Koneckonců pan Pazdera přišel na ministerstvo z ČEZu,“ dodal.