Čínská inflace je nejvyšší za poslední tři roky
V Číně je nejvyšší inflace za necelé tři roky. Oproti dubnu se zvýšila o dvě desetiny na 5,5 procenta. Oznámil to čínský statistický úřad. Údaj výrazně překročil vládní cíl, Peking chce totiž letos udržet inflaci na čtyřech procentech a boj s vysokými cenami je jednou z jeho priorit. Mnozí analytici ale očekávají, že inflace se ještě zvýší.
K inflaci nejvíce přispívají vysoké ceny potravin. V květnu se zvýšily o 11,7 procenta, protože sucho zničilo velkou část úrody v zemi.
Situaci kolem čínské inflace rozebralo Rádio Česko se zahraničněpolitickým analytikem ČRo Milanem Slezákem
Mnoho ekonomů také upozorňuje, že vysoký růst cen je i výsledkem stimulací vlády v době ekonomické krize, které vedly k rozkvětu zájmu o úvěry.
S cílem zmírnit inflaci čínská centrální banka od října již čtyřikrát zvýšila úrokové sazby. Peking také nařídil firmám nezvyšovat ceny. Analytici oslovení agenturou Reuters ale odhadují, že inflace dále poroste a že by v červnu mohla činit šest procent.
Podle zahraničněpolitického analytika ČRo Milana Slezáka se čínská vláda obává vysoké inflace nejen kvůli ekonomickým, ale i politickým důsledkům.
„Je tady jedna neblahá zkušenost, která kdysi pomohla komunistům, ale teď by mohla svědčit v jejich neprospěch. Ve 40. letech, kdy byla v Číně vysoká inflace, tak právě to byl jeden z důvodů, proč se Číňané odcizili tehdy vládnoucím nacionalistům a přiklonili se na stranu komunistů,“ připomněl Slezák.
Nespokojenost obyvatel s ekonomickou a sociální situací podle něj stále narůstá. V roce 2006 Čína podle oficiálních údajů zaznamenala přes 60 tisíc masových incidentů, následující rok už jich bylo víc než 80 tisíc. „Čínská vláda z toho má naprosto oprávněný strach,“ podotkl analytik.
Čínská ekonomika loni stoupla o 10,3 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku však růst hrubého domácího produktu zpomalil na 9,7 procenta. Nejnovější data naznačují další zpomalení růstu ve druhém čtvrtletí.