Analytik z londýnské City: Volby rozhoduje ekonomika

Byl dvanáct let bankovním analytikem v londýnské City. O svých zážitcích napsal knihu Cityboy, a bankéři a makléři v ní rozhodně nevystupují jako úctyhodní a čestní lidé. Řeč je o Geraintu Andersonovi, který popisoval skutečný život v City v anonymních sloupcích pod přezdívkou City Boy v lokálních novinách The London Paper.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geraint Anderson - bývalý makléř, který pracoval 12 let v londýnské City

Geraint Anderson - bývalý makléř, který pracoval 12 let v londýnské City | Foto: Ivan Kytka

Když byl v roce 2008 jako autor odhalen, vznikla na základě sloupků kniha. Ta byla přeložena i do českého jazyka a Geraint Anderson uspořádal včera v Praze autogramiádu. Jak uslyšíte v následujícím rozhovoru, Anderson má velmi jasný názor na to, kdo má nemalý podíl na problémech Řecka i finančního systému jako takového.



Nejprve jsme se ho zeptali na britskou "událost roku": totiž výsledky parlamentních voleb. Stála za prohrou Labour Party právě ekonomická krize?

„Ano, nepochybně. Je to paradoxní, protože Gordon Brown byl v době, kdy zastával úřad premiéra, silný vůdce. A myslím, že změny, které inicioval, pak přejaly některé další země. Jenže i tady platí, co se říkalo před deseti lety v souvislosti s americkými volbami: záleží na ekonomice! Ta v zásadě rozhoduje o tom, kdo ve volbách zvítězí a kdo prohraje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Geraintem Andersonem ve Světě o desáté Rádia Česko

‚Cameron je chlapeček z Etonu‘

„A já si myslím, že náš nový premiér, David Cameron, je slabý, že na mezinárodní scéně nijak nevynikne. Nevěřím mu, podle mě je to jen takový chlapeček z prestižní soukromé školy v Etonu.“

Ale Gordona Browna oceňovali za pokus o přísnější regulaci světových finančních trhů a za kritiku příliš vysokých bonusů, a za pokus i tyto bonusy regulovat. Proč to podle vás nepomohlo?

„Do bankéřů se strefovali všichni! Všichni, protože když budete kritizovat bankéře, říkat lidem, jak jsou špatní, tak o voličské hlasy rozhodně nepřijdete! Ale všechny tři velké strany, konzervativci, labouristé i liberální demokraté říkali, že potřebujeme tvrdší regulaci.“

„Protože i tomu největšímu prosťáčkovi muselo být jasné, že to, co se stalo, vlastně způsobili lidi jako já, a ještě horší než já. Lidi, kteří se nedívali nalevo ani napravo a jen se snažili vydělat co nejvíc peněz. A když na tak malém prostoru, jako je City, takovou koncentraci chamtivých, bezohledných, sobeckých a zároveň mazaných lidí, vždycky si najdou způsob, jak se obohatit, byť na úkor někoho jiného.“

Evropa zažila velký strach kvůli Řecku a stavu jeho veřejných financí. Koho lze z toho vinit? Sehrály finanční sázky proti Řecku a proti euru na trzích nějakou roli v celé krizi?

I za řeckou krizi mohou bankéři

„Je hned několik lidí, na které se dá ukázat prstem. Zaprvé je třeba zmínit investiční banku Goldman Sachs, protože ta se před lety snažila o všemožné finanční triky, jen aby vylíčila řeckou ekonomiku mnohem silnější a ta se mohla připojit k euru. Pak tu byli finanční spekulanti, kteří vydělávali balíky peněz tím, že sázeli na kolaps řecké ekonomiky.“

„Ale pravdou je, že ti spekulanti pracovali s informacemi, které byly veřejně dostupné. A řecká krize je koneckonců výsledkem krize globálního finančního systému, který různí bankéři otrávili toxickými půjčkami ve výši trilionů dolarů. Věděli, že to jednou bouchne, a bylo jim to jedno. Takže - zase musím říct, že za to mohou bankéři.“

Lepší je být v eurozóně

Debatuje se o tom, jestli by pro Českou republiku bylo lepší připojit se k euru. Evropská komise kritizovala Českou republiku ohledně stavu jejích veřejných financí. Řekl byste, že země, které jsou mimo eurozónu jako České republika a také Británie, jsou lépe chráněny před událostmi, jako je nebo byla řecká krize?

„Těžko říct. Unie dokázala dát dohromady 750 miliard eur na ochranu Řecka, protože Řecko je členem eurozóny. Británie do toho fondu moc nepřispěla. A víte, co prý řekl jeden francouzský ministr? ‚Až bude v krizi britská libra, nehneme pro vás ani prstem!‘ Myslím, že jako člen eurozóny jste silnější. Je to složitá otázka, ale řekl bych, že z dlouhodobého hlediska je lepší být členem eurozóny než stát mimo ni.“

A proč?

„Máte ochranu, když přijde krize, stojí za vámi ostatní členové Evropské unie. A skutečnost že ani Česká republika, ani Británie k ochraně řecké ekonomiky příliš nepřispěly, naznačuje, že jsme trochu mimo, do jisté míry ponecháni vlastnímu osudu - a to může být nebezpečné,“
myslí si Geraint Anderson, bankovní analytik v londýnské City, autor knihy Cityboy.

Tomáš Pavlíček, Rádio Česko, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme