Vynálezce Braillova písma se narodil před 205 lety. Nevidomí jsou mu dodnes vděční
Číst se dá nejen očima, ale také prsty. To si už jako mladý muž uvědomil Francouz Louis Braille. Když mu bylo patnáct,vynalezl systém bodového písma, který nevidomí používají dodnes. Narodil se přesně před 205 lety.
Dnes už se dá v Braillově písmu psát velmi rychle na moderních strojích a do bodového písma se vyrážejí celé knihy.
Za dob Louise Brailla se musela znaménka vyrážet do papíru ručně. On sám přestal vidět v pěti letech po nehodě v otcově dílně a následné infekci.
Význam vynálezu Braillova písma připomněl ve vysílání Radiožurnálu viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník
Učil se sice ve škole pro nevidomé číst písmena vyražená do papíru, ale psát nemohl. Přišel proto s nápadem bodového písma. Jeho základem bylo šest výstupků.
„Lze to přirovnat třeba k vynálezu knihtisku pro běžné písmo, protože vynález knihtisku stejně jako vynález bodového písma otevřel brány vzdělání daleko širšímu publiku, než tomu bylo před tím,“ vyzdvihuje význam Braillova písma viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník.
V roce 1829 vydal Braille svou první knihu psanou bodovým písmem. Jeho vynález dobyl svět. Ve 30. letech 20.století se začalo Braillovo písmo používat v celém světě. Stroje s devíti klávesami dnes dokáží napsat všechno, na co vidoucí lidé potřebují klávesnici více než 50 tlačítky.
České bodové písmo má podle Rudolfa Volejníka svá specifika. „Grafika běžného písma se zde nevyjadřuje. Písmena s háčky a čárkami jsou vyjádřena speciálními svými znaky, takže graficky háček či čárku v bodovém písmu nezdůrazňujeme,“ vysvětluje Volejník.