Světový den štítné žlázy upozorňuje na závažnost jejího onemocnění

Důležitost štítné žlázy pro život člověka připomíná dnešní Světový den štítné žlázy. Novorozenecký screening štítné žlázy se v České republice provádí od roku 1985 a zachraňuje kvalitu života dětí. Nedostatek hormonů štítné žlázy totiž vede k narušení vývoje mozku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Thomas Picard

Šestnáctiletá Hana měla štěstí. Že nemá štítnou žlázu, lékaři zjistili hned po narození.

„Nedávno jsme o tom mluvili s mamkou. Říkala, jaký to byl pro ni stres, že se to dozvěděla až po nějaké době. Místo toho, aby se ze mě těšila, byla ve stresu, v horečkách. Ale když se pak dozvěděla, že prášky jsou a že tomu pomůžou, byla v pohodě. Akorát mě trochu vyděsilo, když mi říkala, že jsem mohla skončit v ústavu, kdyby se na to nepřišlo,“ vypráví Hana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh Hany Kohoutové. Natočila Mária Pfeiferová

Prognóza dětí s poruchou funkce štítné žlázy před rokem 1985 byla „mentální defekty různého stupně“. I když se Hana Kohoutová narodila bez štítné žlázy, díky vývoji v medicíně stačí v jejím případě ke stabilizaci zdravotního stavu pravidelná vyšetření, kontroly lékaře a denní substituční léčba.

„Současný stav medicíny dokáže tak substituovat nedostatek tyroxinu v těle, že můžeme být naprosto klidní. Když budeme mít nadosmrti dostatek patřičných medikamentů, bude Hanička vždycky v pořádku,“ říká maminka Anna Kohoutová.

Vrozená nedostatečnost štítné žlázy na celém světě postihuje asi jednoho z 3 tisíc novorozenců.

Lucie Maňourová, Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme