Světový den ledvin je letos zaměřen na problematiku transplantací
Dnešek je světovým dnem ledvin. Vyhlásily ho už posedmé Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost tradičně na druhý čtvrtek v březnu s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a hlavně laické veřejnosti o nemocech ledvin a možnostech jejich časného záchytu. V letošním roce je zaměřen na problematiku transplantací ledvin.
Podle odborníků má v ČR asi pět procent lidí významně sníženou funkci ledvin. Některá zdravotnická zařízení nabízejí u příležitosti Světového dne ledvin zájemcům zdarma vyšetření tohoto orgánu. Preventivní prohlídky mohou mnoha lidem pomoci včas odhalit případné problémy a předejít tak zbytečným komplikacím.
Jak na Rádiu Česko upozornil přední nefrolog Vladimír Tesař z 1. lékařské fakulty UK, v České republice stejně jako v dalších vyspělých evropských zemích převládají čím dál více civilizační choroby.
Hostem Rádia Česko byl přední nefrolog Vladimír Tesař, z 1. lékařské fakulty UK Všeobecné fakultní nemocnice
„To znamená, že 30 až 40 pacientů, kteří jsou léčeni po selhání ledvin, má cukrovku. Další velká část pacientů má aterosklerotické onemocnění ledvinových tepen, mají vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu. Menší ledvinové choroby jsou záněty klubíček a některá vrozená onemocnění, jako jsou takzvané polycystické ledviny,“ přiblížil.
Mezi rizikové faktory pro onemocnění ledvin patří podle Tesaře genetické dispozice, ale ještě větší roli hraje podle něj způsob života.
„Je třeba hlídat krevní tlak, mít normální cukry, tuky. Abychom toho dosáhli, nesmíme být obézní, neměli bychom kouřit, měli bychom sportovat. Jsou to podobné kroky, které vedou k obraně proti nemocím srdce a cév,“ uvedl.
Transplantaci potřebuje více lidí, než je v čekacích listinách
Letošní Světový den ledvin je zaměřen na problematiku transplantací ledvin. Tesař v této souvislosti upozornil, že podle odborníků v ČR transplantaci potřebuje reálně více lidí, než je v čekacích listinách.
„Protože ta metoda není dostatečně využívána. Důvod je asi ten, že se velmi zhoršilo celkové složení populace pacientů, kteří jsou dneska léčeni na umělé ledvině. Jsou daleko starší, mají daleko více různých chorob a nejsou zařazováni do čekacích listin. My si ale myslíme, že někteří z nich by zařazeni být měli, protože transplantace by pro ně byla výhodnější než umělá ledvina,“ dodal.
Žena z Frýdecko-Místecka má transplantovanou ledvinu od kamarádky
Číst článek
Upřesnil, že v současné době je v České republice v čekacích listinách přes 600 pacientů, což je asi 10 procent počtu pacientů, kteří jsou léčení dialýzou, těch je zhruba šest tisíc.
„Důležité je kromě toho, že tady existuje jistá rezerva zařadit více pacientů do čekací listiny, kteří by čekali na transplantaci od mrtvých dárců. Bylo by u nás bylo dobré, kdyby se podařilo více expandovat program dárcovství od živých dárců, který u nás stále není tak rozvinutý jako v některých zemích západní Evropy,“ upozornil nefrolog Vladimír Tesař.