Svět si připomíná Downův syndrom. Program připravila i města po celé ČR

Dnešek si svět připomíná jako den Downova syndromu. Geneticky vrozenou vadou trpí ve světě několik milionů lidí, jen v Česku se každý rok narodí průměrně 50 dětí s touto diagnózou. Pořadatelé chtějí letošním ročníkem vyvrátit některé mýty o této nemoci a zároveň podpořit zlepšení péče pro lidi s Downovým syndromem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod ke dni Downova syndromu ve středoamerické Guatemale

Pochod ke dni Downova syndromu ve středoamerické Guatemale | Zdroj: Reuters

Downův syndrom je vrozené genetické onemocnění, které zjednodušeně řečeno způsobuje pomalejší vývoj. Kdo jím trpí, má také často sníženou imunitu a je náchylnější třeba k srdečním vadám. Platí ale, že při správném vedení se naučí všechno potřebné pro běžný život.

Dagmar Dzúrová, předsedkyně společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem, potvrzuje, že nejstěžejnějším pro vývoj dítěte s tímto onemocněním je začlenění do běžné společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Radiožurnála byla předsedkyně společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem Dagmar Dzúrová

„Je to taková společná motivace k vzájemnému pochopení. Od ostatních dětí se učí přirozené návyky a společnost se naopak učí tyto lidi přijímat. Je prokázáno, že pokud děti s Downovým syndromem vyrůstají v normální společnosti, mají pak daleko větší možnost se zapojit do života jako dospělý,“ tvrdí Dzúrová.

Podle ní ale naše společnost zatím není moc připravená tyto lidi začlenit do jejího fungování, a tak například hledání práce pro lidi s Downovým syndromem představuje velký problém.

Downův syndrom či trisomie 21. chromozomu je geneticky podmíněné onemocnění. V ČR má toto onemocnění 1 dítě z 1 500 narozených. Riziko výskytu je vyšší u dětí starších matek. Lidé s Downovým syndromem jsou snadno poznatelní podle tzv. mongoloidního vzhledu a nižšího vzrůstu. Jejich duševní vývoj je zpomalený a plodnost omezená. Onemocnění lze diagnostikovat již v prenatálním období.

„Máme připravenou legislativu, která ukládá firmám s větším počtem zaměstnanců tyto lidi zaměstnat. Řada firem a podniků ale toto nařízení obchází tím, že dělá takzvané náhradní plnění. Přitom právě tak se pozná otevřená společnost – schopná přijímat, tolerovat a pomáhat těmto lidem,“ přidává Dzúrová.

V rámci Světového dne Downova syndromu se chystá řada akcí po celé republice. V Praze se například podporovatelé této myšlenky sejdou v 11 hodin na náměstí Republiky před Obecním domem a následně přes Národní třídu dojdou až na Petřín.

Tam ve 13 hodin začne program, který vyvrcholí vypouštění balónků se vzkazy a přáními pro lidi s tímto genetickým onemocněním.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Opavě se podpora Downovu syndromu vyjadřovala ponožkami. Reportáž připravil Martin Knitl

Balónky se budou vypouštět i v Brně. Na hlídce pod Špilberkem bude také přichystaný program, který kombinuje divadlo a promítání.

Pokud chcete podpořit ty, kteří toto celoživotní zdravotní postižení mají, můžete to udělat podobně jako lidé v Opavě.

Ti si ke dni Downova syndromu tradičně oblékají nesourodý pár ponožek. Když se totiž dají ponožky k sobě, dají dohromady písmeno X symbolizující příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X.

Přehled všech akcí na podporu Downova syndromu je k vidění na internetových stránkách Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.

Downův syndrom | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl, Eva Rajlichová, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme