Lidé s infarktem často váhají se zavoláním lékaře, rozhodují přitom minuty
Češi všeobecně podceňují příznaky hlásícího se infarktu a lékaře nevolají včas. Upozornili na to odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Každá minuta přitom hraje v tomto případě roli. Každá půlhodina zpoždění významně zvyšuje riziko úmrtí.
„Typickým příznakem je plošná, palčivá bolest hrudníku, která se může šířit do krku, ramen a rukou, zejména levé ruky. Je to spojené s dušností a někdy také s opocením. Je to stav, který pacienti nikdy předtím nepoznali,“ popsal vedoucí lékař Oddělení invazní a intervenční kardiologie brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Jan Sitar.
Důležité podle něj je, aby lidé co nejdříve zavolali lékaře. „Každá hodina zdržení zvyšuje mortalitu pacientů o jedno procento. Pacienti přitom v průměru volají až dvě hodinu po vzniku potíží.“
Vedoucí lékař Oddělení invazní a intervenční kardiologie brněnské Fakultní nemocnice Jan Sitar v pořadu Stalo se dnes
Na sál se s infarktem dostávají stále mladší lidé. Podle Jana Sitara je to ale i stále kvalitnější diagnostikou.
„Před 15 lety nebyla tak rychlá a přesná a řada pacientů infarkt přechodila třeba pod příznaky chřipkového onemocnění nebo bolesti zad.“
Lidé v Česku žijí oproti situaci před rokem 1989 zdravěji a lékařská péče se zkvalitnila. Statistiky úmrtnosti na infarkt nebo mrtvici jsou přesto stále relativně nepříznivé. Před dvěma lety u nás na infarkt zemřelo 260 lidí na každých 100 tisíc obyvatel. V Japonsku, Švýcarsku nebo Francii je to přitom jen 40.