Léčí se hůře než rakovina a je jí stále víc. Řeč je o obezitě

Krása a zdraví jsou hodnoty, které si společnost cení v každé době. Většině mladých záleží na tom, jak vypadají. Starším zase nebývá lhostejná hladina cukru v krvi. Přesto se počty obézních lidí zvyšují, stejně jako počty lidí s cukrovkou. Obezita zůstává jednou z nejvíce nebezpečných civilizačních nemocí, mnohem hůře léčitelnou, než je obávaná rakovina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto)

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Zdraví si většina lidí cení ze všeho nejvíc. Přejeme si ho vzájemně k narozeninám, Novému roku nebo si na ně připíjíme.

Málokdo se ale o své zdraví skutečně stará. Obézních lidí nebo lidí s nadváhou je v Česku více než 5,5 milionu a každý rok se k nim do skupiny přidá dalších deset tisíc. Navíc se obezitolog Petr Sucharda stále častěji setkává s pacienty, kteří mají i dvě stě kilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematikou obezity se zabývá Květa Moravcová

„Už to nejsou rarity do Guinessovy knihy rekordů, ale bohužel jsou to reální lidé, kteří se na našich ambulancích objevují. Možná i dva, tři za měsíc, nebo určitě přes deset pacientů ročně. Spíš dvacet,“ konstatuje Petr Sucharda.

S rostoucím počtem obézních také přibývá lidí s cukrovkou II. typu. Tedy nemocí, která je způsobena přejídáním a nedostatkem pohybu.

„U nás v Česku je už přes 8 procent populace, co má cukrovku. Předpokládá se, že jich je ještě o půl až jedno procento navíc,“ říká známý dietolog Rajko Doleček, který léčí obézní pacienty více než 60 let.

Podle amerických diabetologů je cukrovka trestem za obezitu. Obezita je tak velmi drahou záležitostí a boj s ní se může někdy jevit jako marný,

„Přece se zdá, že lidé se mohou stát motivovanými. Bohužel teď přišla nová generace, která nechápe určité věci. Takže mladá generace dneska hřeší a tloustne,“ shrnuje Rajko Doleček.

zdravé jídlo, hubnutí, obezita | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Zdravým lidem - a mladým zvlášť - by přitom stačilo víc pohybu a podle odbornice na výživu Karolíny Hlavaté jíst z bohatě prostřeného stolu.

„Můžu si dát guláš se šesti, ale ke snídani už bych neměla mít tři vejce a šunku a k večeři párek, ale měla bych si ráno sníst jogurt, ovoce a nějaké ovesné vločky a k večeři si udělat velký zeleninový salát a dát si tam třeba tuňáka ve vlastní šťávě,“ doporučuje Karolína Hlavatá.

Pokud se o sebe nezačnou lidé starat, budou v Česku do deseti let silně obézní přes tři miliony obyvatel.

Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme