Děti se nejvíce bojí čerta, strach ale nesmí přesáhnout rozumnou míru
Mikuláš, anděl a čert dnes odpoledne a večer začnou obcházet rodiny. Hodné děti tradičně obdarují sladkostmi, zlobivé uhlím a bramborami. Rodiče by si ale měli dát pozor na míru strachu, které jejich dítě ještě snese.
Aby se děti vyhnuly setkání s čertem, který ty nejzlobivější z nich odnese v pytli do pekla, musí se celý rok chovat slušně a být hodné. Nebo mohou zkusit černé stvoření s rohy, ocasem a kopytem obměkčit básničkou.
Tradice v předvečer svátku svatého Mikuláše dělá mnohým rodičům starosti. Ty nejmenší děti se často bojí a reagují na čerta pláčem a křikem.
Jak odhadnout míru strašení dětí a předejít traumatu, popisuje dětský psycholog Václav Mertin.
Dětský psycholog Václav Mertin upozorňuje, že některé děti mohou mít na dlouhou dobu z čerta trauma
„Snad rodiče mají s dítětem nějaké zkušenosti. S čertem zkušenosti mít nemusí, ale třeba ví, jak sleduje něco v televizi nebo jak reaguje. Mezi dětmi jsou velikánské rozdíly. Zatímco některé to zvládne velice dobře, tak jiné z toho může mít skutečně trauma na dlouho dobu,“ popisuje Mertin.
Pokud se rodiče rozhodou objednat si mikulášské služby u cizích lidí, měli by si pohlídat míru strachu, kterou jejich dítě dokáže snést bez stresu nebo dokonce trvalejších následků.
„Pokud by rodiče, kteří jsou objednavatelé určitých služeb, došli k závěru, že už to přerůstá jejich očekávání, tak by to okamžitě měli utnout,“ vysvětluje Václav Mertin.
Rodiče by si měli také uvědomit, že jsou jediní, kdo může dítě před čertem ochránit. „Rodiče musí být stále u dítěte, které musí mít absolutní jistotu, že kdyby náhodou k něčemu došlo, co by se mu úplně nelíbilo, tak rodiče ho zachrání,“ apeluje dětský psycholog Mertin.
Den, kdy chodí Mikuláš čert a anděl, by měl být pro děti zábavou a ponaučením. Neměly by na něj v dospělosti vzpomínat se strachem a obavami.