Bodové ohodnocení písmen v anglické verzi hry Scrabble prý potřebuje změnit

Oblíbená stolní hra Scrabble je stará 80 let a podle mnohých potřebuje obnovit. Frekvence výskytu jednotlivých písmen se totiž v souvislosti s vývojem jazyka mění. Podle amerického vědce Joshuy Lewise je tak počet bodů za určitá písmena v anglické verzi příliš vysoký a měl by se přehodnotit. Nadhodnocená jsou prý například písmenka Z a Q.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Scrabble - oblíbená desková hra

Scrabble - oblíbená desková hra | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ještě rychleji než anglický jazyk se mění čeština. Od roku 1993, kdy vznikla česká verze hry, už vyšly mimo jiné dva slovníky neologismů. Dohromady čítají zhruba sedm tisíc slov. Podle předsedy České asociace Scrabble Pavla Vojáčka ale česká verze změnit hodnotu písmen nepotřebuje.

„Nepřijde nám, že by byla některá písmena nadhodnocená nebo podhodnocená. Slovník neologismů má vůči ostatním slovům malé zastoupení. V češtině můžeme používat všechny pády, všechny tvary sloves, takže i když přibude pár nových slov s těmito bohatšími písmenky, tak je to pořád relativně hodně malá změna výskytu v celkovém obrovském množství možných slov,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Třeslínová zjišťovala, jestli česká verze hry Scrabble potřebuje změnit bodové ohodnocení

Scrabble znamená v češtině šmátrat, šátrat či tápavě hledat. Tento pohyb totiž tvoří základ hry. Hráči si z pytlíčku losují hrací kameny s písmeny a z nich pak tvoří slova, která postupně skládají na hrací plán po způsobu křížovky tak, aby na sebe navazovala.

Cílem hry je sestavit slova s co největší bodovou hodnotou. Při hře tak o vítězi nerozhoduje pouze slovní zásoba a kombinační schopnosti, ale také šťastná ruka při losování písmen. Taková písmena G nebo X nejsou totiž v českých slovech příliš častá.

České hráče by navíc spíše než přehodnocení bodů potěšila jiná změna. V setu sta hracích kamenů by rádi viděli více samohlásek A, E a O.

Nová slova se spíše exotičtějšími písmeny nicméně do češtiny pronikají velmi rychle. Některá z nich si nejspíše vybojují místo i v novém slovníku spisovné češtiny, na kterém teď pracuje Ústav pro jazyk český.

„Myslím si, že tam určitě bude třeba babybox, babysitter, bambiriáda, blog, bloger, blogovat. Bude tam řada nových odvozenin s komponentem bio – biovýrobky, biopotraviny,“ prozradila Pavla Kochová.

Například babybox pak může hráči vynést až 75 bodů. Nový slovník ovšem vyjde nejdříve za deset let.

Silvie Třeslínová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme