Noční můry mohou být předzvěstí autoimunitního onemocnění. Výzkum odhaluje neviditelná rizika

Noční můry a halucinace by mohly být varovnými příznaky některých autoimunitních onemocnění, například lupusu nebo revmatoidní artritidy. Zjistila to nedávná studie zveřejněna v časopise eClinicalMedicine, píše server Euronews.

Lyon-Ecully Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek, noční můra, spaní

Spánek, noční můra, spaní | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

Některé symptomy jsou zcela patrné, jiné nejsou viditelné ani na ně nelze přijít pomocí testů. Zatímco někteří pacienti trpící autoimunitním onemocněním mohou trpět kognitivními problémy či ztrátou rovnováhy, jiní se mohou potýkat s nočními můrami. Standardní seznam symptomů se tak rozšiřuje, a je proto třeba vše bedlivě sledovat. Autorkou studie je Melanie Sloan, výzkumnice katedry veřejného zdraví a primární péče na Univerzitě v Cambridgi.

2:56

Celiaci sbírají podpisy na petici. Chtějí po státu, aby jim přispíval na drahou bezlepkovou dietu

Číst článek

„Jedním zajímavým zjištěním bylo, že určité symptomy, včetně nočních můr, byly běžně popisovány jako projevy těsně před jinými symptomy onemocnění, a tak mohou poskytnout systém včasného varování před narůstající aktivitou onemocnění. To by mohlo vést k dřívější léčbě a lepší pomoci,“ vysvětlila Sloan.

„Některé z příznaků, na které jsme se ptali, byly běžně známé jako součást lupusu (například bolesti hlavy a únava), další symptomy nebyly v současné době uvedeny podle žádných kritérií pro lupus nebo jiná systémová autoimunitní revmatická onemocnění. To zahrnuje i noční můry,“ podrobněji popsala průběh výzkumu.

Noční můry a halucinace, které pacienti prožívali, podle studie často zahrnovaly opakující se děsivá a násilná témata. „Mám spoustu násilných snů… V jednom z nich mě někdo napadl a nakonec jsem mu podřízl hrdlo,“ vzpomíná jeden z pacientů.

Melanie Sloan dodává, že u mnohých pacientů nebyly neuropsychiatrické symptomy brány v úvahu jako varovné příznaky blížícího se propuknutí nemoci. Podle nemocných „jejich symptomy lékaři nechápali a odmítli je vnímat jako součást nemoci“. Je proto těžké rozpoznat hrozící vzplanutí nemoci a zavčas zavést léčebný plán ke zmírnění závažnosti.

„Bohužel, jak se chystáme vykázat v naší další studii, cesta k diagnóze může být dlouhá a traumatická a může mít přetrvávající a zničující dopad na sebevědomí lidí a důvěru v lékaře,“ řekla Sloan. Podle výzkumnice je podstatné, aby doktoři naslouchali svým pacientům a brali v potaz jejich perspektivu, zejména pokud jde o symptomy, které jsou do značné míry subjektivní a neviditelné.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme