EK zhodnotí řecký stabilizační program. Řekové volí prezidenta

Evropská komise dnes představí hodnocení stabilizačního programu zadluženého Řecka a svá doporučení pro řešení nepříznivé fiskální situace této balkánské země. Řecko dnes také čekají prezidentské volby, stávka berních úřadů a pokračující blokáda hraničních přechodů s Bulharskem a Tureckem nespokojenými řeckými zemědělci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény

Atény | Foto: europa.eu.int

Perný den pro zemi, kterou Češi rádi navštěvují během letních dovolených. Redaktorka Ivana Bernáthová ve Světě o deváté Rádia Česko řekla, že stabilizační ekonomický program Řecka je podle komisaře Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquína Almunia je tento program hodně ambiciózní, ale realizovatelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Řecku mluvila ve Světě o deváté Rádia Česko Ivana Bernáthová

Řecko má podle něj před sebou tvrdý boj za snižování rozpočtového deficitu - ze současných 12,7 procent na požadovaná 3 procenta HDP, a to do tří let. Almunia agentuře Reuters řekl, že Brusel bude postup reforem v Řecku pozorně sledovat a pokud to bude nutné, vyžádá si dodatečná opatření.

Evropská unie si posvítí i na ekonomické statistiky. Toto rozhodnutí sice prezentovala jako nutnost zlepšení národních statistik všech unijních zemí,ale ve skutečnosti se toto chystané opatření týká hlavně Řecka, které, jak známo, falšovalo ekonomické statistiky už několikrát. V podstatě do eurozóny se dostalo podvodem, protože ve skutečnosti Maastrichtská kritéria kvůli vyššímu deficitu veřejného rozpočtu nesplnilo.

Kameny stabilizačního programu

Program je založen na rozpočtových škrtech - původně chtěla řecká vláda vedená socialistou Jorgem Papandreem letos snížit rozpočtový deficit o 3,7 procentního bodu, nově to mají být ale 4 procenta. Zhruba jednu miliardu eur chtějí socialisté, kteří se dostali k moci po porážce konzervativní Nové demokracie v loňských mimořádných volbách, ušetřit na sociálních dávkách.

Mají se zvýšit i daňové příjmy. Vzroste spotřební daň na alkohol a cigarety, čímž se zvýší příjem zhruba o 400 miliónů eur. Má se zlepšit výběr daní. To ale stačit nebude a proto by měla vláda přistoupit i ke snižování platů státních úředníků .

Odbory protestují

Největší odborový svaz v řeckém veřejném sektoru ADEDY svolal na protest proti těmto opatřením na 10.února demonstraci . Stávkovat se teď chystají pracovníci finančních a celních úřadů , kteří se dozvěděli, že by jejich platy měly v rámci vládních úsporných opatření klesnout o celou čtvrtinu- podle prezidenta jejich unie POE-DOY Janise Grivase akceptují jen snížení o 8 procent.

A proto chystají varovnou stávku - zavřou své kanceláře 4., 5., 10. a 17.února, a to v době, kdy vláda deklaruje, že chce právě od berních úřadů pomoc při snižování daňových úniků, které jsou v Řecku obrovské. Mezitím chtějí také stávkovat celníci, učitelé a tak bude v Řecku ještě hodně horko- ještě víc než teď, kdy zemědělci stále blokují hraniční přechody s Bulharskem a Tureckem

Blokády zemědělců

Řečtí zemědělci si blokádami hraničních přechodů na řecko-bulharské a turecké hranici na sever a východ od Soluně a také silnic v Thessálii ve středním Řecku snaží vynutit zvýšení výkupních cen zemědělských produktů a další sociální jistoty.

Nelíbí se jim navíc dovoz levného bulharského ovoce, zeleniny a dalších produktů. Řecká vláda slíbila, že jim poskytne finanční podporu až 500 milionů eur. Zemědělcům to ale nestačí a už třetí týden blokují silnice svými zemědělskými stroji , občas pouštějí jen kamiony se zbožím, které by se mohlo zkazit. Bulharská vláda v čele s Boiko Borisovem si už stěžovala v Bruselu a předseda Evropské komise José Manuel Barroso prohlásil , že komise je připravena podniknout právní kroky, aby zajistila volný pohyb zboží po celé Evropské unii.

Sama řecká vláda je ale schopná protestující zemědělce sama přimět k odchodu- už to v minulých letech udělala, poslala policisty,aby u jejich traktorů a dalších strojů vypustila pneumatiky. Uvidíme,zda k tomu přistoupí v době,kdy stojí v čele rezortu žena.

Řekové volí prezidenta

Mezi kandidáty je současný prezident Karolos Papoulias. Je už třetím prezidentem Řecka, po Konstantinovi Karamanlisovi a Kostovi Stefanopoulovi, který kandiduje do prezidentského úřadu na pětileté období podruhé. Má deklarovanou podporu 266 poslanců ze 300členného parlamentu - takže by měl být na základě poměrné většiny zvolen už v prvním kole.

81letý Karolos Papoulias je vzděláním právník, dvakrát zastával post ministra zahraničních věcí a další funkce v řeckém parlamentu. Je jedním ze spoluzakladatelů levicové socialistické strany PASOK a blízký spolupracovník jejího dlouholetého předsedy Andrease Papandrea.

Loni v prosinci byl řecký prezident poprvé na oficiální návštěvě České republiky a kromě toho, že se sešel s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem, pozdravil Karolos Papulias v Praze a Brně rovněž stovky Řeků, kteří u nás žijí od konce 40. let, kdy v Řecku vrcholila občanská válka.

Milan Kopp, Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme