Roste počet dětí, které začínají s drogami už v patnácti letech
Věk mladistvých narkomanů v Česku klesá. Stále více dětí se léčí z drogové závislosti už v patnácti letech. Rekordem je podle Mariana Korandy z Dětského a dorostového detoxikačního centra v Praze šestiletý narkoman.
"Nejčastěji je ten věk mezi 15 a 16 lety, to je ten typický věk našeho pacienta. Měli jsme ale i šestiletého pacienta závislého na heroinu. V tomto věku není dítě schopné aplikovat si tu drogu samo. Pomáhali mu starší sourozenci," řekl Koranda.
Česku přitom chybí zařízení, která by se věnovala takzvané následné péči - tedy psychologické, psychiatrické a pedagogické práci s těmito dětmi. Podle Korandy se proto abstinující děti umísťují do léčeben pro dospělé.
"Tam velmi často selhávají, protože nemáme vyčleněny speciální léčby pro toxikomany. Je to všechno spojeno například s alkoholiky. Pokud se dítě ve věku 14 nebo 15 let dostane mezi alkoholiky tak to nedopadá dobře," uvedl Koranda.
Zařízení, která by se o abstinující děti a mladistvé starala, jsou hodně drahá. Jejich roční provoz může vyjít až na desítky milionů korun. 95procent dospělých narkomanů přitom začíná s drogami právě v dospívání.
Přečtěte si také:
Evropská unie chce účinněji bojovat s drogami
České děti jsou největšími konzumenty drog v Evropě