Soud s prokurátorkou Milady Horákové začal bez obviněné
U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení s bývalou komunistickou prokurátorkou Ludmilou Brožovou-Polednovou. Obžaloba ji viní ze spoluúčasti na justiční vraždě čtyř lidí, které se měla dopustit před 57 lety při procesu s Miladou Horákovou a společníky. Polednová se k soudu ze zdravotních důvodů nedostavila, ale požádala senát, aby se soudní jednání konalo v její nepřítomnosti.
Brožová-Polednová je obviněna z vraždy ve spolupachatelství, protože se podílela na procesu, kde byl rozsudek na politickou objednávku předem určen s cílem fyzické likvidace obviněných. Hrozí jí až patnáctiletý trest vězení.
Stíhání Brožové-Polednové začalo poté, co vyšetřovatel Ilja Pravda předložil důkazy, že bývalá prokurátorka o musela o zmanipulování případu s Horákovou vědět. "Předseda státního soudu konstatuje ve zprávě pro ministerstvo spravedlnosti, že před samotným průběhem soudního řízení byly dohodnuté dokonce tresty, které obžalovaní v procesu dostanou," řekl již dříve Pravda.
Hlavní líčení dnes začalo čtením obžaloby, poté soudce Petr Braun přečetl výpověď, kterou Brožová-Polednová učinila v Plzni, kde dnes žije. Zazněly také citace z historických dokumentů z procesu s Miladou Horákovou.
Brožová-Polednová na nedávno objevených rozhlasových záznamech pronáší i tato slova: "Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky."
Kromě obecně známých historických dokumentů dnes všechny přítomné doslova zvedla ze židle citace z anonymního dopisu bývalého dozorce z pankrácké věznice. Ten, aby prý před smrtí ulevil svému svědomí, poslal na Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu svědectví o chování Brožové-Polednové při výsleších a popravách.
Na popravy prý prokurátorka chodila nejen z povinnosti, ale i ze zájmu. Pořizovala si tam i fotografie, s nimiž se pak měla chlubit na komunistických schůzích. Anonym citoval její údajná slova při popravě Milady Horákové. Měla se smíchem říct: "Nelamte jí vaz ve smyčce, uduste ji tu svini, ať si něco užije." Do jaké míry ale soud vezme v potaz tento dopis, není jasné. Autor se prý ze strachu z bývalých příslušníků StB nepodepsal.
Soud otevřel případ justiční vraždy Milady Horákové po sedmapadesáti letech. Jaký význam by měl po takové době případný rozsudek, řekl poslední žijící odsouzený v procesu s Horákovou Josef Lesák. "Má to smysl, poněvadž se nenaskytlo v této zemi dostatek vůle, aby zločiny, které byly spáchány komunisty, byly řádně prošetřeny a potrestány okamžitě, když se komunistický režim zhroutil."
Politička a právnička Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí - Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl k trestu smrti, další čtyři na doživotí a pět dostalo různě dlouhé tresty vězení. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla Horáková až v roce 1990.
Nyní pětaosmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal. Před několika lety policie stíhala vedoucího vyšetřovatelů v procesu Milana Moučku. V roce 2003 ale státní zastupitelství věc zastavilo.