Umělá inteligence pozná rakovinu kůže lépe než lékař. Zanedlouho by mohla být v mobilech
Rakovinu kůže často rozpoznají lékaři při běžné prohlídce podle různých změn na kůži, jako jsou pigmentová znaménka, šupinaté skvrny nebo třeba výrůstky. Týmu amerických vědců se ale nyní podařilo naučit to i umělou inteligenci, informuje časopis Nature.
Umělá inteligence dokáže rozpoznat rakovinu stejným způsobem jako lékař, na základě zkušenosti a toho, že ví, jak vypadají rizikové znaky. Tým vědců, ve kterém byli kybernetici i dermatologové, použil metodu strojového učení.
Vědci použili algoritmus vyvinutý společnostní Google. Jak popisuje britský deník Guardian, do systému nahráli skoro 130 tisíc snímků kůže s různými úkazy se značkami a odkazy na různé kožní choroby. Algoritmus je všechny prošel a de facto se naučil jednotlivé poruchy rozpoznávat. Nyní je připravený sám analyzovat úplně nové fotky.
A jde mu to velmi dobře. Vědci ze Stanfordské univerzity umělé inteligenci předložili na dva tisíce snímků případů, které už předtím ověřila biopsie (vyšetření s pomocí odběru tkáně), a také 400 fotek, které hodnotilo nejméně 21 kožních lékařů.
Algoritmus má lepší výsledky než lékař
Ve výsledku se ukázalo, že umělá inteligence je schopná rozpoznat problematické vady stejně dobře, ne-li lépe než odborníci. V případě melanomů dermatologové v průměru správně odhalili okolo 95 procent zhoubných a 76 procent neškodných znamének. Algoritmus poznal 96 zhoubných a 90 procent bezproblémových.
V blízké budoucnosti ale tato technologie člověka nenahradí. Elektrotechnik ze Stanford Andre Esteva Guardianu řekl, že to ani nebylo cílem. Chtěli jen vytvořit pomocný nástroj, který může nahradit první vyšetření.
Japonská firma mění lidi za umělou inteligenci. Ušetříme čas i peníze, těší se
Číst článek
Britský lékař Anjali Mahto deníku ale řekl, že výhodou vyšetření u lékaře je, že dermatolog při něm neprohlédne jen podezřelé znaménko, ale prohlédne celé tělo. To žádný algoritmus neudělá.
Ale do budoucna můžeme počítat, že s pomocí chytrého telefonu velice rychle ověříme podezřelý úkaz na kůži a pak vyrazíme za lékařem.
A že není radno změny na kůži podceňovat, ukazují statistická data. Podle WHO je každá třetí rakovina rakovinou kůže. V Česku podle Národního zdravotnického informačního systému mezi roky 2010 a 2014 na rakovinu kůže denně umíral v průměru jeden člověk.