Zeman respektuje Putnovu sexuální orientaci. Vadí mu text transparentu
Úvahy prezidenta Miloše Zemana, že nejmenuje profesorem literárního historika Martina C. Putnu, dál víří nejen akademickou obec. Studenti dnes vyzvali kandidáty na profesuru, aby tento titul nepřijímali, dokud se nevyřeší sporné jmenování. Na čtvrtek svolává demonstraci bývalý ministr školství Ondřej Liška. Hrad zatím oznámil, že prezident se chce údajně co nejdříve sejít s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.
Miloš Zeman dnes odmítl, že by jeho odmítání profesury souviselo s Putnovou sexuální orientací. Vadí mu prý ale text na transparentu, který měl Putna na pochodu homosexuálů Prague Pride před dvěma lety.
„Já si myslím, že je to zcela bezprecedentní a pan prezident Zeman překračuje svou pravomoc. On nemá možnost vstupovat tímto způsobem meritorně do jmenovacího procesu,“ říká nekompromisně k Zemanovu váhání místopředseda Rady vysokých škol a někdejší rektor Masarykovy university Jiří Zlatuška. Podpis prezidenta k profesuře je podle něj čistě formální záležitost.
O kauze profesury Martina C. Putny mluvil na Radiožurnálu místopředseda Rady vysokých škol a bývalý rektor Masarykovy university Jiří Zlatuška
„A nejen podle mě. Když se zeptáte jakéhokoli slušného ústavního právníka, řekne vám, že je to tak nikoli v ústavě, ale v zákoně o vysokých školách napsáno. Je to formalita, jakési slavnostní stvrzení vážnosti profesorského titulu. Samozřejmě autoři zákona nepředpokládali, že se prezident může chovat tímto způsobem a naopak že tu vážnost hodí do úplně opačné polohy,“ tvrdí.
Zlatuška zdůrazňuje, že jmenovací řízení je především záležitostí akademických orgánů Karlovy univerzity, respektive akademické obce České republiky.
„Ten proces vypadá tak, že se podá návrh na jmenovací řízení profesorem, může ho podat uchazeč sám nebo ho podá děkan příslušné fakulty. Posoudí to vědecká rada fakulty, ustanoví komisi, ta externí oponenty. Pak s tímto vyjádřením, pokud je kladné, to jde dál na celou vědeckou radu univerzity, kde se jedná ještě jednou. O obou jednáních jsou k dispozici zápisy. Není pochyb, že kvalifikace jak univerzity samotné, tak vědeckých rad je v pořádku,“ vysvětluje Zlatuška.
Odsouhlasený návrh poté putuje k ministru školství a teprve od něj k prezidentovi. „Ministr školství má samozřejmě zkontrolovat formální náležitosti, jestli tam nedošlo k nějakému překročování zákona, ignorování toho, že nějaká práce byla plagiát či něco takového,“ říká Zlatuška.
Zlatuška: Zeman musí důvod říct veřejně
Odmítá také možné teorie, že má Miloš Zeman v ruce pádný důvod, aby Martina C. Putnu profesorem nejmenoval. „Čistě hypoteticky může mít doklad o tom, že něco neproběhlo, jak mělo. To by ale nebyla primárně vada pana docenta Putny, nýbrž orgánů, které tam byly předtím, poslední v řadě je ministr školství. Ten by prezidentovi takovou věc neměl dát, pokud je tam nějaká vada,“ tvrdí Zlatuška a pokračuje:
„Říkat, že neprozrazuje důvody, protože chrání docenta Putnu, je naprosto absurdní. V prvé řadě by to byla pohana ministra školství, poté Univerzity Karlovy, pak pana Putny jako takového. Ale pokud takové důvody má, má povinnost je veřejně říct, protože celé řízení probíhá veřejně. Z toho jsou zápisy, na zasedání vědeckých rad mají přístup hosté.“
Pokud prezident usnesení vědecké rady pozastavuje, musí to prý veřejně odůvodnit. „Je úplně absurdní, že to schovává a říká, že pan Putna ho má nejdřív žalovat a teprve potom on u soudu něco řekne,“ uzavírá Jiří Zlatuška.