Po řeckém premiérovi míří do Bruselu i nový předseda italské vlády

Italský premiér Mario Monti přijíždí do Bruselu. Hlavním tématem jeho dnešních jednání budou pravděpodobně razantní reformy v hospodářství. Den před ním zavítal do kanceláře předsedy Evropské komise a stálého šéfa Rady Unie také nový řecký premiér Lukas Papadimos. Ten sliboval dodržení podmínek záchranného programu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. S podobným poselstvím asi přijíždí i italský premiér.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný italský premiér Mario Monti je s konzultacemi spokojený

Designovaný italský premiér Mario Monti je s konzultacemi spokojený | Zdroj: Reuters

Mario Monti má potvrdit závazek svého předchůdce Berlusconiho, že Itálie nechá Unii a měnový fond pravidelně dohlížet na zavádění reforem. Itálii se snaží ulehčit její postavení Evropská centrální banka, která zvýšila objem nákupů státních dluhopisů. Měl by se tak snížit tlak na výši úroků, které za půjčky investoři požadují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednáních italského premiéra v Bruselu mluvil ve Světě o deváté Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Minulý týden nakoupila centrální banka dluhopisy za skoro 8 miliard eur. Soustředí se hlavně na italské a španělské dluhopisy. Nákupy ale ještě nedosahují tempa, jakým banka získávala státní obligace letos v létě.

Od Maria Montiho teď Unie očekává, že jeho úřednická vláda využije menšího tlaku na Itálii a prosadí v parlamentu reformy, které mají italskou ekonomiku zmodernizovat. Premiér především mluví o reformě důchodového systému, který je v Itálii ‘podvojný‘.

„Jednak platí celkem přísná pravidla pro odchod do důchodu, dokonce reforma posledních italských vlád byla Bruselem dávána za vzor. Ale zároveň je tady možnost odchodu do důchodu, pokud zaměstnanec odpracuje minimálně 40 let. V Itálii je tak běžné, že lidé odcházejí do důchodu třeba v 58 letech, což je dlouhodobě považováno za neudržitelné.“

„Pak na Italy pravděpodobně čeká znovuzavedení daně z nemovitosti, kterou zrušila poslední Berlusconiho vláda. Monti se také musí vypořádat se situací na trhu práce, který obrovským způsobem penalizuje mladé lidi. Žádné podrobnější úvahy o tom ale nový premiér zatím nezveřejnil,“ uvedl ve Světě o deváté Ondřej Houska ze zahraniční redakce.

Pavel Novák, Ondřej Houska, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme