Rusko a Írán restartují vztahy. V Moskvě jde i o jaderný program
O obnově mezinárodních jaderných rozhovorů dnes budou v Moskvě jednat šéfové diplomacií Ruska a Íránu Sergej Lavrov a Alí Akbar Sálehí. Moskva a Teherán chtějí obnovit tradičně dobré vztahy. Ty mírně ochladly po loňském přijetí sankcí OSN a rozhodnutí Ruska zrušit kontrakt na prodej zbraní Íránu.
Otázka íránského jaderného programu by podle očekávání měla být hlavním tématem moskevského setkání ministrů zahraničí. Už v pondělí přijal v Teheránu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ruský návrh postupného obnovení rozhovorů, který mu předložil tajemník ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.
O rusko-íránských vztazích mluvil na Rádiu Česko odborník na Rusko Libor Dvořák z ČRo 6
Plán předpokládá vyjasnění všech sporných otázek kolem jaderných ambic Teheránu výměnou za postupné zmírnění sankcí.
Podle analytiků má Moskva, která tradičně vystupuje proti tvrdým opatřením vůči Íránu a jeho mezinárodní izolaci, zájem na vylepšení vzájemných vztahů. Ty se mírně změnily poté, co loni ruské vedení rozhodlo o zrušení kontraktu na dodávku raketových systémů S 300 pro íránskou armádu.
„Rusové se přimlouvají za to, aby vůči Íránu nebyly uplatňovány žádné nové sankce a aby se celý problém řešil výhradně diplomatickou cestou,“ říká odborník na Rusko Libor Dvořák z ČRo 6, podle kterého je jedním z důvodů i to, že Rusko tam, kde může, jedná jinak, než vůdčí mocnosti světa.