Drama v káhirské mešitě skončilo, vláda chce rozpustit Muslimské bratrstvo

Egyptská vláda plánuje rozpuštění Muslimského bratrstva, ze kterého pochází sesazený prezident Mursí. Uvedl to dočasný premiér Házim al-Bibláví. Tradiční islamistické hnutí je v očích současného režimu teroristickou organizací, která spolupracuje s Al-Káidou. Muhamada az-Zaváhirího, bratra současného vůdce světové teroristické sítě, zadržela v Gíze na kontrolním stanovišti egyptská policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťanka doprovází svého syna, který se ukrýval v mešitě al-Fath v Káhiře

Egypťanka doprovází svého syna, který se ukrýval v mešitě al-Fath v Káhiře | Zdroj: Reuters

„Musíme samozřejmě najít právní rámec jak Muslimské bratrstvo rozpustit, a tento problém teď vláda studuje,“ řekl mluvčí egyptské vlády.

Premiér Házim al-Bibláwí také odmítl jakékoliv další snahy o usmíření. „Žádné usmiřování s těmi, kdo mají ruce od krve, nebude,“ prohlásil nekompromisně.

Muslimské bratrstvo vzniklo v roce 1928. Egyptské úřady ho zakázaly v roce 1954, po neúspěšném atentátu na tehdejšího prezidenta Gamála Násira. Letos v březnu se ale bratrstvo zaregistrovalo jako nevládní organizace. Odpůrci bratrstva předtím zpochybnili u soudu jeho legitimitu. Muslimské bratrstvo má také registrovanou Stranu svobody a spravedlnosti. Vznikla v roce 2011, po demonstracích, které vedly k pádu bývalého prezidenta Husního Mubaraka.

Egypťané podporující současnou vládou jsou teď proti islamistům velmi silně naladění. Na stovky stoupenců Muslimského bratrstva, kteří se od včerejších střetů skrývali v mešitě al-Fath v Káhiře, čekali venku místní obyvatelé vyzbrojení holemi.

Policie několik demonstrantů z mešity zatkla, přestože jim všem původně slíbila volný odchod. Velkou část lidí v mešitě tvořily ženy a také zdravotnický personál, který tu ošetřoval raněné z okolních střetů.

Tisíce muslimů napříč celým světem vyšly do ulic na podporu islamistů v Egyptě. Lidé demonstrovali v Izraeli, Francii nebo třeba Švýcarsku. Všechna shromáždění ale byla podle agentury AFP poklidná.

Vyhrocenou situací v Egyptě se bude zabývat také Evropská unie. Její diplomaté by se měli po víkendu sejít v Bruselu a jednat o tom, jak bude osmadvacítka na násilí v nejlidnatější arabské zemi reagovat.

Štěpán Macháček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme