Mezi hlavní důvody poklesu kriminality patří loňská opatření proti covidu, optimalizace statistik, změna hranice škody u trestných činů na 10 000 korun a také lepší práce policistů.
Předseda výboru a senátor Omar Aziz uvedl, že report ve středu doručí na generální prokuraturu. Hlava státu odmítá, že by se dopustila něčeho špatného, a prohlásila, že je „vina absolutně ničím“.
Už během druhé světové války bylo zřejmé, že zločiny proti lidskosti jsou tak hrozivé, že bude zcela zásadní je pojmenovat a také potrestat. Celý tento záměr ale nebyl jednoduchý na provedení.
Nárůst xenofobních útoků v britské společnosti po unijním referendu si bere na mušku nová kampaň. Ve čtvrtek ji spustí skupina poslanců Dolní sněmovny, které podpořily i některé celebrity. Kampaň zaštítila sama ministerská předsedkyně Theresa Mayová.
Za válečné zločiny, kterých se údajně dopustili během konfliktu v Iráku, hrozí britským vojákům stíhání. Speciální tým, který ustavilo britské ministerstvo obrany, totiž stále řeší stovky případů včetně několika vražd. V minulosti chování britských jednotek prověřila už dvě veřejná vyšetřování.
Ruský Vyšetřovací výbor zvažuje obvinění ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka za to, že se v 90. letech údajně podílel na mučení a vraždách ruských zajatců v čečenských válkách. Jaceňukova tisková mluvčí Olha Lappová Moskvě doporučila, aby byli ruští vyšetřovatelé svěřeni do péče psychiatrů.
V Německu vyšetřují šest důchodkyň, které pracovaly jako dozorkyně v koncentračním táboře Osvětim, což postačuje k tomu, aby šly před soud. Šestice žen patří mezi 50 osob vyšetřovaných kvůli válečným zločinům v Osvětimi.
Světoznámý hendikepovaný atlet Oscar Pistorius popřel u soudu v Pretorii obvinění z úkladné vraždy své přítelkyně. Sportovec tvrdí, že ji zastřelil omylem přes dveře koupelny v domnění, že je v domě zločinec. Jeho argument nezní v Jihoafrické republice nijak zvlášť absurdně.
Soud odmítl zbavit bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna předběžného obvinění z kuplířství. Rozhodnutí justice otevírá cestu procesu v aféře Carlton. Francouzský finančník se chce proti výroku soudu odvolat.
Nejznámější lovec nacistů Efraim Zuroff našel nového válečného zločince. Je jím někdejší velitel sběrného tábora v Košicích László Csatáry. Je přímo odpovědný za deportace 15 tisíc Židů. Lovci nacistů ho teď chtějí rychle postavit před soud a potrestat.
Pojmenovat viníky a zachovat památku komunistických hříchů pro budoucí generace. I to je záměrem návrhu zákona, který včera předložila maďarská vládní strana Fidesz v parlamentu. Po jeho schválení bude mimo jiné možné snížit důchody doposud žijícím prominentům totalitního režimu.
Spojené státy shromažďují důkazy o možných válečných zločinech spáchaných bezpečnostními silami v Sýrii. V případě, že jich budou mít dostatek, mohly by zažalovat syrskou vládu u Mezinárodního trestního soudu. Zaznívají ale taky hlasy, že Bílý dům postupuje v případě Sýrie příliš pomalu. Podle dostupných údajů zemřelo od vypuknutí protestů před 3 měsíci nejméně 1300 Syřanů. Dalších tisíce skončily za mřížemi.
Česko podepsalo dopis šesti východoevropských zemí s výzvou k celoevropskému stíhání popírání zločinů komunismu a jiných totalitních režimů. Dopis adresovali ministři zahraničí Litvy, Lotyšska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a České republiky eurokomisařce pro spravedlnost a lidská práva Viviane Redingové.
Šedesát let po válce skončil před soudem jen zlomek z nacistických válečných zločinců. Řada z nich totiž v poklidu dožívá - často pod jinou identitou - v Americe, Kanadě i v Evropě. V posledních dvou letech se ale Centru Simona Wiesenthala podařilo dostat několik z nich před soud. Například dozorce v Sobiboru Johna Demjanjuka. Na seznam desítky nejhledanějších přibyla navíc nová jména.
Jak Srbsko spolupracuje s Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu? Stíhá své válečné zločince? A co si o pátrání myslí samotní Srbové, politici a úředníci? Některé informace prozradil srbský žalobce Vladimir Vukčevič, který popsal náročný proces pátrání po zločincích.