Němci vyšetřují šestici žen, které pracovaly jako dozorkyně v Osvětimi
V Německu vyšetřují šest důchodkyň, které pracovaly jako dozorkyně v koncentračním táboře Osvětim, což postačuje k tomu, aby šly před soud. Šestice žen patří mezi 50 osob vyšetřovaných kvůli válečným zločinům v Osvětimi.
Historik z Vojenského historického ústavu Jan Boris Uhlíř říká, že Němci mají v současné době zvláštní zájem na tom, aby se zločiny spáchané za druhé světové války vyšetřily a tato kapitola mohla být uzavřena.
„Je to celkem logické, protože Německo má zvláště v poslední době velký zájem na tom, aby se ty poslední válečné křivdy napravovaly,“ upozorňuje Uhlíř.
Vyšetřování šestice bývalých dozorkyň v Osvětimi komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu.
Zatímco v minulosti se německé úřady zdráhaly, dnes bohatě postačí prokázat, že podezřelé osoby pracovaly ve vyhlazovacím táboru. Před soud pak jdou takřka automaticky.
U soudu bude v případě zmíněné šestice žen důležité, v jaké ze tří částí osvětimského tábora dohlížely. Nehorší z nich byla Březinka, kde je pravděpodobnost, že se dozorce podílel na zločinech, velmi vysoká.
Nejmladší z šesti bývalých dozorkyň je 87 let, nejstarší přes 90. Uhlíř je ale přesvědčen, že i 68 let po válce má smysl takové případy řešit.
„Myslím, že jde o princip. Byl bych samozřejmě velmi opatrný, nicméně v duchu Simona Wiesenthala bych prostě řekl, že jde o spravedlnost, ale samozřejmě nikoli o pomstu,“ upřesňuje odborník.