Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Systém zdravotní a sociální péče má problémy s podchycováním lidí, kteří po náhlém onemocnění či úrazu potřebují podporu a pomoc. Změnu by v příštích letech měly přinést novely zákonů.
V tisku se v pondělí dočtete, že lidi s postižením čeká zdražení služeb. Ministerstvo práce plánuje zvýšit maximální hodinovou sazbu pro terénní služby a osobní asistenty, píše regionální Deník.
Firmy nebudou muset dokladovat úřadům práce svoji bezdlužnost, pokud budou v době nařízených omezení žádat o příspěvky na zaměstnávání postižených. Čerpat budou moct i peníze z programu Antivirus.
Kvůli izolaci není problém pouze s pomocí od zdravotních a sociálních služeb, ale i s pomocí známých nebo dobrovolníků. Podle expertů je navíc velká část pečujících na hranici svých sil.
„Samozřejmě nemáme nic proti osobám se zdravotním postižením. Když jsem si udělala v hlavě sumář našich občanů, napočítala jsem jich nejméně šest se zdravotním postižením,“ říká starostka Husičková.
Podle plánu hejtmanství má být domov pro dvanáct dosavadních klientů sociálního zařízení v Nových Zámcích. „Je to bydlení rodinného typu,“ říká hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
Laureátkou Ceny Olgy Havlové se stala Naděžda Nováková, předsedkyně ostravské společnosti Roska. Odborná porota ji vybrala z celkem šestadvaceti nominovaných.
Ministerstvo práce a sociálních věcí mezi lety 2010 a 2015 investovalo do podpory zaměstnávání lidí se zdravotním postižením 22,4 miliardy korun. Většina peněz ale putovala podle Národního kontrolního úřadu (NKÚ) zaměstnavatelům na chráněný trh práce místo na volný trh práce, což by mělo být hlavní prioritou.
Krajský soud v Ostravě řeší rozsáhlý případ údajných podvodů s dotacemi pro zdravotně postižené. Ostravská firma Třezalka Candle pobírala příspěvky na zaměstnance, ti ale podle obžaloby dostávali mnohem menší částky. Z úřadu práce tak firma vylákala dotace v hodnotě více než 64 milionů korun.
Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením by se mohly zvýšit. Sněmovna schválila jejich nárůst až na 8800 korun měsíčně místo současných 8000 korun. Předloha teď míří do Senátu.
Už jen necelé dva měsíce mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Díky němu mají nárok třeba na místo v tramvaji, slevu na jízdné nebo jízdenku pro svůj doprovod zdarma. S výměnou by neměli hendikepovaní otálet, pokud ji nestihnout do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu karty by mělo požádat ještě 70 tisíc lidí.
Na přelom října a listopadu svolá Národní rada zdravotně postižených demonstraci, pokud se nezvýší příspěvek na péči. Rozpočet, který schválila vláda, nepočítá s navýšením této dávky. Podle rady tím vláda porušila slib z letošního července. Dnes se částky pohybují podle závislosti na pomoci od osmi set do 12 tisíc korun měsíčně.
V České republice žije zhruba jeden milion lidí se zdravotním postižením. Ne každému z nich se ale podaří najít vhodnou práci. Jen Úřad práce v Libereckém kraji ke konci loňského roku evidoval přes 2700 hendikepovaných uchazečů. Někteří z nich ale uspěli a místo si našli. Třeba Jana Otlová pracuje na Krajském úřadě Libereckého kraje, kde má na starosti stolový servis v kanceláři hejtmana. Petr Švorc na stejném úřadu třídí dopisy.
Národní rada osob se zdravotním postižením kritizuje nedostatky v rozhodování posudkových lékařů. Například rodiče autistických dětí mají často problém získat příspěvek na péči. Ministerstvo práce a sociálních věcí by proto chtělo snížit zátěž posudkových lékařů.
V Úpici na Trutnovsku krachuje centrum pro zdravotně postižené. Každý den ho přitom využívají děti a dospělí s mentálním i tělesným postižením. Situaci se snaží řešit město ve spolupráci s Královehradeckým krajem, čeká na odpověď Ministerstva pro místní rozvoj.
Počet zdravotně postižených lidí, kteří se neúměrně zadlužují, roste. Z nízké penze nezvládají splácet půjčky nebo úvěry a dostávají se do finančních problémů. Za letošní půlrok řeší exekuci 73 hendikepovaných, vloni jich bylo za stejné období dvakrát méně. Na výrazný nárůst upozorňují poradenská centra Národní rady osob se zdravotním postižením.
Článek vysokoškolského pedagoga o těžce postižených pobouřil veřejnost. Mimo jiné se v něm píše, aby ženy podle zákona šly na potrat, pokud by silně hendikepované dítě čekaly. Na text už reagovala i Národní rada osob zdravotně postižených. Profesor bude muset odejít z hradecké univerzity, článek z 80. let navíc vydával za součást projektu, na který škola čerpala grant.
Úřady práce včera ukončily vyplácení dávek přes sKarty, nově už je Úřad práce vyplácí jen na účet nebo složenkou. Lidé karty vracet nemusejí, měli by je ale znehodnotit. Ještě dva měsíce budou platit jako průkaz zdravotně postiženého.
Zdravé lidi nemůže přijímat a hendikepované zase propouštět - to je dilema družstva Irisa Vsetín. Podnik zaměstnává 300 lidí, z toho na dotovaných místech více než polovinu zdravotně postižených. Na rozšíření výroby ovšem potřebuje zdravé pracovníky. To by ale změnilo poměr povinný pro státní příspěvek.
Mají zdravotní handicap, ale vydělávají si poctivou prací. Na chvíli ji opustili, aby se stali srdcerváči a vybrali peníze na zaměstnání jiných zdravotně postižených lidí. Proto třeba vyjeli na fotbalové hřiště pražské Sparty, aby převzali míč s podpisy všech hráčů.
Pět zdravotně postižených lidí přišlo s netradičním projektem. Zorganizovalo několikatýdenní akci, ve které nabízí lidem bez postižení, aby si koupili určitý nevšední zážitek. Poznají tak nejenom něco nového a netradičního, ale hlavně pomohou lidem, kteří kvůli svému postižení nemohou najít práci. Vše zaštítil Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
Dnes odstartuje nová kampaň Srdcerváči na podporu zaměstnávání zdravotně postižených. Tým dobrovolníků se snaží pomáhat postiženým získat běžnou práci a shání také peníze na jejich podporu. K tomu slouží katalog talismanů nebo sběratelských předmětů většinou s autogramy známých osobností, které si může koupit každý.
Daneta, centrum pro zdravotně postižené, funguje v Hradci Králové už dvacet let. K tomuto jubileu letos dostalo od města Hradec Králové velký dárek. Nové prostory pro denní stacionář, který dnes otevřeli.
Příspěvky na sociální služby bude místo krajů i příští rok rozdělovat stát. Počítá se také s tím, že držitelé průkazu osob se zdravotním postižením by měli automaticky dostávat příspěvek na mobilitu. Změny v zákoně o sociálních službách budou dnes schvalovat poslanci.
Každý desátý občan České republiky má zdravotní postižení. Většina z nich žije v ústavech a nemá klasické zaměstnání, přestože někteří pracovat můžou a chtějí. Šancí pro ně jsou sociální firmy, které znevýhodněné lidi zaměstnávají. V Praze jim tuto příležitost dává třeba Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.
Zdravotně postižení dnes uspořádají další ze svých protestů proti sKartám. Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí chystají happening za ukončení projektu sociálních karet. Proti sKartám se opakovaně staví i vláda, která požaduje jeho zastavení. Národní radě osob se zdravotním postižením vadí i to, že se hendikepovaní museli sKartami prokazovat.