Ministerstvo zemědělství opět řeší, kdo bude hasit české lesy. Letos si stát pronajímal dva vrtulníky Black Hawk. Armáda, policie ani hasiči v současnosti požadovanou techniku nemají.
„Poctivě řeknu, že s přílišnou pozitivní odezvou se to nesetkalo,“ řekl pro iROZHLAS.cz ministr zemědělství Marek Výborný. Chce se ještě poradit, zda by se vyplatilo vznést oficiální dotazy státům EU.
Kolem možného zařazení nové daně pro vinaře se strhl poprask. Nový ministr zemědělství Marek Výborný uznal, že nevypadá úplně dobře, když v časech úspor hájí jeho strana výjimku pro výrobce alkoholu.
Ne, takhle opravdu efektivní podpora v tržní ekonomice vypadat nemá. Teď se jen bojme, že stát to celé vyřeší tím, že vyhlásí další dotaci, a to s názvem „Oprav dotaci na dům po babičce“.
„Garantujeme, že pokud by vznikl lesní požár do dvou tisíc kilometrů od našich hranic, tak to pokryjeme námi zajištěnými vrtulníky,“ slibuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Český rozhlas v pondělí upozornil na to, že ministerstva zemědělství a obrany nepočítají s tím, že by pohotovost pro případ lesních požárů zajišťovala armáda.
Projevit by se podle Výborného mělo i navrhované snížení DPH u potravin z 15 na 12 procent, pokud bude schválený vládní balíček opatření. Dále chce Výborný využít tlaku na výrobce.
„O nás přece jde, o rodiny, rodiče, seniory, abychom na pultech českých obchodů měli pokud možno kvalitní, zdravé, ideálně české a cenově dostupné potraviny,“ říká nový ministr Výborný.
Nekula zdůvodnil opuštění funkce nedostatkem podpory od vlastní strany. Kritiku sklízel mimo jiné za způsob komunikace témat spojených s růstem cen. Opozice jeho odchod uvítala.
Ovocnářská unie ČR tento týden uvedla, že zemědělci za poslední rok kvůli nízkým výkupním cenám ovoce a ztrátovému pěstování vykáceli 8,3 procenta ovocných sadů.
Ministerstvo financí podle Pavla ke státnímu přistoupilo tak, že podhodnocovalo výdaje a nadhodnocovalo příjmy. Za největší problém považuje zmatečnost, kdy ani odborníci nevědí, z čeho mají vycházet.
Prezident řekl, že o Výborném jako kandidátovi na ministra slyšel podobně jako veřejnost poprvé ve středu. O projednání změny požádal ve středu premiéra Petra Fialu šéf lidovců Marian Jurečka.
„Ministr Nekula svou ministerskou práci odváděl v době, která byla zejména pro zemědělství velmi složitá,“ uvedl pro Český rozhlas Plus předseda sněmovního zemědělského výboru z TOP 09 Michal Kučera.
„Je to ministr, který nemluvil ve sněmovně, neargumentoval, nic nedělal, neřešil žádné problémy v zemědělství, takže jako by tam nebyl,“ vysvětlil Radim Fiala (SPD).
Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka Fialu požádal, aby se Výborný mohl ujmout funkce od 1. července. Fiala má naplánované pravidelné jednání s prezidentem na čtvrteční odpoledne.
„Má velkou manažerskou zkušenost a posílí ministerský tým KDU-ČSL ve současných složitých obdobích,“ řekl k nástupu nového ministra zemědělství Marka Výborného předseda lidovců Marian Jurečka.
Dosud platil buď zákaz, nebo volný prodej. Nově by podle vládního návrhu přibyla i kategorie návykových látek legálně dostupných, ale za přísných podmínek.
Že trh s potravinami opět funguje, řekl Nekula (KDU-ČSL) v reakci na závěry, že při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nebyla porušena hospodářská soutěž.
Cílem dotační podpory je zvýšení kvality zpracování zemědělských produktů nebo zvyšování konkurenceschopnosti potravinářských podniků a podniků pro výrobu krmiv na evropském trhu.
Vlčí smečky se v posledních letech vracejí do hor Moravskoslezského kraje. Jejich opětovné osidlování beskydských lesů ale působí problémy především chovatelům ovcí.
Ministerstvo zemědělství označilo zprávy o škodlivých produktech z Ukrajiny jako poplašné. Kontroly obilovin, které do Česka míří z Ukrajiny, ale i tak preventivně zpřísnilo.
„V okamžiku, kdy se někdo snaží zamezovat exportu obilí, de facto podrývá celkovou pomoc Ukrajině,“ kritizoval postup středoevropských zemí pro iROZHLAS.cz agrární analytik Petr Havel.
Nekula uvedl, že není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.
Dotaci odebral dceřince Agrofertu Státní zemědělský intervenční fond. Vedení koncernu se ale obrátilo na resort zemědělství a ten došel k závěru, že postup měl procesní vady, a stížnosti vyhověl.