Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jan Baláč měl nabídnout firmě DXC Technology úplatek nebo nabídku jiné zakázky, pokud opustí tendr na informační systém. Sám obvinění odmítá.
Dvojici hrozí až 12 let za mřížemi. Policie je začala stíhat na konci února potom, co zasahovala v sídle ministerstva práce. Resort podle jeho šéfky Jany Maláčové oba muže postavil mimo službu.
Manuál předali během březnové schůze Poslanecké sněmovny. Situaci na ministerstvu po policejním zásahu požadovali zařadit také na program jednání. Podobný požadavek má i ODS a lidovci.
Tabulkové platy ve státní správě jsou neúprosné a ve srovnání se soukromou sférou směšné. Zvlášť pokud stojíte o skutečně dobrého ajťáka. Stejný problém je s právníky, ekonomy nebo účetními.
Jak už to však bývá, není vše zdaleka tak černobílé. Jana Maláčová problémy kolem informačních technologií zdědila, včetně různých podezření na manipulace se zakázkami a na korupci.
Karel Macek kvůli dřívějšímu podnikání dlužil 2,5 milionu korun. Částku začal splácet před čtyřmi lety, z výplaty od ministerstva mu tak na život měsíčně zbývá 16 tisíc korun, zjistil iROZHLAS.cz.
Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.
Server iROZHLAS.cz popisuje historii miliardového tendru: nejdříve srazil vaz někdejšímu ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09), teď kvůli němu v resortu zasahovala protimafiánská centrála.
Mezi zadrženými během pondělního zásahu protimafiánské centrály na ministerstvu práce a sociálních věcí je i náměstek ekonomické a IT sekce a sociální demokrat z Prahy 2 Jan Baláč.
Obvinění padlo kvůli pletichám při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Jedním z obviněných je náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč. Razie je i ve firmě OKsystem.