Nejvyšší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém kraji se 6,2 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde práci hledalo 2,9 procenta lidí.
Zaměstnanci si díky současným tržním podmínkám můžou diktovat výši platu. Naděje na dožití v Česku se za posledních dvacet let prodlužovala, liší se ale v jednotlivých krajích. Více ve výběru z médií.
Úřady práce by v příštích dvou letech měly pomáhat s hledáním práce lidem už v době, kdy jsou ve výpovědní lhůtě nebo jim ztráta zaměstnání hrozí. Počítá s tím projekt takzvaného outplacementu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí si od úpravy slibuje zlepšení zaměstnávání matek s malými dětmi či seniorů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Nezaměstnanost bude v příštích měsících podle generální ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové stagnovat, případně mírně růst. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta.
Polská vláda chce postupně zastavit zaměstnávání Severokorejců v zemi. Občanům Severní Koreji polské úřady dočasně přestaly vydávat povolení k pobytu a k práci.
Od začátku letošního roku kontroloři v Česku odhalili přes tisíc nelegálních pracovníků. Víc než polovina z lidí pracujících takzvaně na černo byli cizinci - nejvíc Ukrajinci.
Odsouzení z věznice ve Vinařicích na Kladensku budou mít možnost přímo ve výkonu trestu pracovat v tamním call centru. Otevřelo se právě dnes. Cílem projektu, na kterém se podílí ministerstvo spravedlnosti, práce a sociálních věcí spolu s dalšími firmami, je zvýšit zaměstnanost odsouzených.
V českých věznicích bude pracovat více odsouzených. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce, aby se zaměstnanost vězňů do několika let blížila ke stu procent. Resort už o zaměstnávání odsouzených jedná s desítkami podniků, od začátku roku prý uzavřel už třicet smluv. Ministr Pelikán to dnes řekl v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou.
Každý pátý člověk se zrakovým postižením je podle zjištění České televize bez práce. Přesná čísla ale nikdo neeviduje. Lidé se zrakovým postižením by se přitom do pracovního života chtěli zapojit stejně jako vidící. Kolikrát jsou i zručnější v používání moderních technologií. Nadační fond Českého rozhlasu Světluška ve spolupráci s Ranou péčí EDA proto uspořádali konferenci, na které představili pracovní možnosti zrakově handicapovaných zaměstnavatelům.
Zájem o zaměstnání přes agentury práce v Česku roste. Jen loni si tímto způsobem našlo zaměstnání přes 250 tisíc lidí a to je skoro o 20 procent více než rok předtím.
Vláda chce jasnou definici takzvaného 'švarcsystému'. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje také vyšší počet kontrol práce načerno. K tvrdšímu postihu se připojí i ministerstvo financí. Chtějí tak zabránit údajným milionovým únikům na odvodech. Za nelegální zaměstnávání hrozí hříšníkům až milionové pokuty.
Sehnat práci je složité. Když je člověk nevidomý, je to ještě o něco těžší. Pokusit se ukázat, že zaměstnávat lidi se zrakovým hendikepem nemusí být problém, chce i projekt Pět statečných. Vymyslela ho Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých.
Mají výrobní haly, lidi ochotné pracovat za málo peněz, a přesto marně shánějí firmu, která by měla zájem. V takové situaci je věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Společnost, která tam vyráběla elektroinstalaci do automobilů, z areálu odešla před třemi lety. Od té doby se do podnikání za vězeňskými zdmi nikdo nehrne.
Každý desátý občan České republiky má zdravotní postižení. Většina z nich žije v ústavech a nemá klasické zaměstnání, přestože někteří pracovat můžou a chtějí. Šancí pro ně jsou sociální firmy, které znevýhodněné lidi zaměstnávají. V Praze jim tuto příležitost dává třeba Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.
Vybraní vězni z káznice v Jiřicích na Nymbursku mají už skoro rok větší šanci sehnat si po odpykání trestu práci. Pomáhá jim s tím projekt nazvaný Sociální a pracovní reintegrace odsouzených před propuštěním z výkonu trestu. Věznice na něm spolupracuje s několika partnery včetně zprostředkovatelské pracovní agentury.
Na úřadech práce je půl milionu nezaměstnaných, ale firmy nemohou sehnat dělníky. A tak hledají mezi cizinci. Jenže ministr práce a sociálních věcí jejich zaměstnávání ztížil. Chce práci přednostně pro Čechy. Zástupci průmyslu to kritizují, nový pokyn podle nich jen zkomplikuje výrobu a podnikání.
Ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09 slíbil na dnešním sněmu Hospodářské komory v Brně přísnější kontrolu nelegálního zaměstnávání. Podnikatele proto čeká série kontrol. Státní úřad inspekce práce od letošního ledna zdvojnásobil počet kontrolorů na celkem 800.
Do České republiky se metoda řízení zohledňující věk pracovníků, takzvaný age management, dostala z Finska. Zabývá se tím, jak udržet na pracovním trhu lidi nad padesát let a jak vytvořit v zaměstnání takové podmínky, aby se tam například i přes přibývající zdravotní problémy cítili dobře.
Za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo v České republice 15 800 obyvatel. V září, jak propočítali statistikové, bylo tedy lidí žijících v ČR něco přes 10,5 milionu. Přispěli k tomu ale cizinci, kteří se přistěhovali. Narodilo se totiž opět méně dětí než za stejné loňské období.
Senát zpřísnil tresty pro firmy, které nelegálně zaměstnávají cizince. Nově by se nemohly ucházet o veřejné zakázky nebo o státní dotace. Firma by za nelegální zaměstnávání cizinců mohla také dostat pokutu, a to až ve výši pěti milionů korun. Norma slaďuje české právo s evropskou směrnicí.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se pustilo do boje s podnikateli, kteří obcházejí zákon a najímají zaměstnance načerno. V plánu jsou tisíce namátkových kontrol v restauracích nebo ubytovacích zařízeních. Inspektoři dnes obcházeli také centrum Ostravy.
Při kontrolách v restauracích a ubytovacích zařízeních odhalili inspektoři úřadů práce za první dva červnové týdny 124 případů nelegálního zaměstnávání cizinců. Odhalili také 348 Čechů, kteří pracovali načerno. Přes dvě stovky z nich byly zároveň hlášeny v evidenci úřadu práce a pobíraly podporu v nezaměstnanosti.
Vláda chce vzdělané cizince lákat takzvanými modrými kartami. Určené jsou pro odborníky, kteří do Česka přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Počítá s tím novela pobytového zákona, kterou dnes projedná vláda.
Nelegálně zaměstnávat cizince by se firmě v budoucnu už nemělo vyplatit. Vláda má totiž rozhodnout o novele, podle které by vyhoštění cizince platila společnost, která mu dala práci. Norma sjednocuje českou legislativu s unijní a koaliční vláda tak chce pokračovat v trendu, který rozjel Fischerův tým.
Od léta se zpřísní pravidla vyplácení příspěvků na zaměstnávání postižených. Novelu zákona o zaměstnanosti projednává Senát a během několika týdnů by ji měl odsouhlasit také prezident republiky. Podle odborníků by ale bylo nejlepší změnit celý systém zaměstnávání lidí s postižením.