Projekt Pět statečných chce pohnout se zaměstnáváním nevidomých
Sehnat práci je složité. Když je člověk nevidomý, je to ještě o něco těžší. Pokusit se ukázat, že zaměstnávat lidi se zrakovým hendikepem nemusí být problém, chce i projekt Pět statečných. Vymyslela ho Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých.
Nevidomý Zdeněk Rybák si na týden vyzkoušel práci rozhlasového reportéra. Protože studuje tlumočnictví na vídeňské univerzitě, mohl také využít své dokonalé znalosti němčiny. První novinářské zkušenosti tak získával v německé redakci Českého rozhlasu. A jak přiznává, novinářský pohled na práci s textem pro něj byl rozhodně zajímavý:
„Tím, že se pohybuju spíš v oblasti překládání a tlumočení, tak v té novinařině se s texty zachází přece jenom trošku jinak. V překládání je člověk dost často věrnější autorovi,“ srovnává Zdeněk.
Během jednoho týdne v německé redakci zpracovával články pro web a natočil i vlastní reportáž o oblíbeném sportu nevidomých - gólbalu. A Zdeňkova stáž byla zajímavá zkušenost i pro jeho redakčního kolegu Floriana Oertela:
„Já jsem se s nevidomým člověkem vlastně nikdy nesetkal, tak to pro mě bylo nové. A podle mého názoru je rádio jako stvořené pro to, aby v něm pracoval někdo, kdo nevidí. Je to určitě dobrý nápad,“ myslí si novinář.
Až 80 procent nevidomých nemá práci
Mezi nevidomými v produktivním věku je podle Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých až 80procentní nezaměstnanost. Řada z nich by přitom o práci stála. Projekty jako Pět statečných se snaží stávající situaci změnit:
„Účel je dvojí: jeden, aby se sami zrakově postižení lidé nebáli znovu a znovu jít do nějakého toho dobrodružství ‚Já si hledám práci‘,“ vysvětluje viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník a pokračuje:
„A druhý, dokonce ten důležitější účel, spočívá v tom, že musíme opravdu bourat předsudek, který tady mezi firmami je. I když už není takový, jako byl dřív, že nevidomý nemůže vůbec vykonávat tu práci.“
„Dneska si firmy spíš myslí, že by bylo velmi složité upravit pracoviště tak, aby nevidomá osoba mohla práci vykonávat,“ dodává Rudolf Volejník.
Stáže nevidomých ve velkých českých firmách v rámci projektu Pět statečných byly také trochu předzvěstí už 14. ročníku sbírky Bílá pastelka. V jejím rámci bude přes dva tisíce dobrovolníků po celé republice prodávat sbírkové předměty. Výtěžek mimo jiné půjde i na rehabilitační programy pro lidi, kteří přišli o zrak.