Komise zažalovala Česko v březnu kvůli tomu, že tuzemští zákonodárci nezapracovali několik let do české legislativy pravidla pro ochranu oznamovatelů. Pokuta už tehdy přesahovala 50 milionů korun.
„Víme, že 58 procent oznámení je anonymních, typicky se týkají závažnějších protiprávních jednání, naopak lidé se spíš podepíší pod banalitu. Nevidíme důvod anonymitu démonizovat,“ říká právník.
Zákon by měl ochránit oznamovatele před propuštěním, snížením mzdy, uložením kárného opatření, přeložením na jiné místo, změnou rozvržení pracovní doby nebo zásahy do práva na ochranu osobnosti.
„Pro anonymní oznámení by se používala platforma, kde by byla anonymita stoprocentně zajištěna a s anonymy by se dalo i komunikovat, aniž by byla prozrazena totožnost,“ vyzdvihuje Naiclerová (STAN).
Sankce kvůli neprovedení směrnice o oznamovatelích činí 4900 eur za každý den prodlení. To začalo dnem uplynutí transpoziční lhůty, což bylo 17. prosince 2021.
Evropská komise podala podle ministra pro legislativu žalobu na Česko kvůli nezavedení pravidel o ochraně oznamovatelů. Ministr Šalomoun uvedl, že výše pokuty bude známá na začátku příštího týdne.
Předseda pirátských poslanců upozorňuje, že podle jeho dat je většina oznámení, která upozorňují na nejzávažnější podvody a na základě kterých probíhají trestní řízení, posílaná anonymně.
Má se jednat o zásadní poradní orgán vlády v boji s korupcí. Hned při první příležitosti ale kabinet Petra Fialy vyvolal pochybnosti, jakou váhu pro ni Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí má.