O svých hrdinských činech sir Nicholas Winton nemluvil, i jeho rodina se o nich dozvěděla až v 80. letech. Jeho syn ho popsal jako skromného muže, který měl i ve vysokém věku neobyčejně bystrou mysl.
Jeden život je trochu rekonstrukcí a trochu pomníkem Nicholasi Wintonovi, což pro současný film nikdy není pochvala, píše v recenzi snímku Pavel Sladký.
„Nejsem žádný hrdina,“ tvrdíval Nicholas Winton. „Na rozdíl od opravdových hrdinů mi nikdy žádné nebezpečí nehrozilo. Udělal jsem jen to, co bylo zapotřebí.“
Pražští policisté museli odložit případ poničeného Wintonova památníku rozloučení. Pachatele se jim totiž nepodařilo vypátrat. Škoda přesáhla 180 tisíc korun.
49:55
Praha/Londýn||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
Městečko Llanwrtyd Wells, které se hlásí k tomu, že je nejmenším městem v Británii, se na tři roky stalo náhradním domovem pro děti, které uprchly často bez rodičů z okupovaného Československa.
V legendě, která se kolem Wintonových dětí v Česku vytvořila, však chybí několik důležitých skutečností. Z Československa, z pomnichovské Druhé republiky, prchaly také před českým antisemitismem.
Ve věku 89 let zemřel v Tel Avivu pilot a bojovník za izraelský stát Hugo Marom. Brněnský rodák v srpnu v roce 1939 odcestoval vlakem, který vypravil Nicolas Winton do Anglie.
Jedno z nejznámějších „Wintonových dětí“ a iniciátor pomníku všem statečným židovským rodičům na pražském hlavním nádraží – občan České republiky a Izraele Hugo Marom.
Měl jsem víc štěstí než jiní, po útěku před nacisty na mě čekal tatínek. Ohrožených dětí dnes Evropou bloudí tisíce, postoj Česka či Maďarska mě zklamal, říká proslulé Wintonovo dítě Alfred Dubs.
Nicolase Wintona za záchranu dětí před nacisty ocenila královna i prezidenti. V jednom z wintonových vlaků do Anglie uprchl jedenáctiletý Röhrer, který o pár let později bojoval v Normandii.
Pod historickou kupolí pražského hlavního nádraží znovu ožije příběh Wintonových dětí. Nový pomník bude mít podobu vlakových dveří, do kterých se otiskly ruce loučících se dětí a rodičů.
Na pražském hlavním nádraží má vzniknout památník věnovaný rodičům takzvaných Wintonových dětí. Podle pracovního návrhu by mělo jít o dlaně dětí i dospělých na dveřích vlaku. Projekt získal podle informací Českého rozhlasu podporu Českých drah. Na nádraží už stojí socha sira Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí.
Osmdesátiletá Zuzana Marešová, jedna z 669 dětí zachráněných před koncentračním táborem díky transportu Nicholase Wintona, vyprávěla v Pardubicích svůj příběh. Anglický bankovní úředník Winton nechal v roce 1939 vypravit několik vlaků, které odvezly židovské děti do náhradních rodin v Anglii.