Z klimatických štítků mají mít podle e-mailu výjimku historické budovy, jako jsou zámky a hrady. Text si to zdůvodňuje tím, že jde o úlevu bohatým. To ale také není pravda.
„Nic než právo“ je rodové heslo rodiny Schwarzenbergů. Je ironií, že na ně po válce mířil československý zákon, který je připravil o majetek. Přestože byli členové rodiny v protinacistickém odboji.
Vydání stavebního povolení pro východní části Pražského okruhu očekává stát ještě v tomto roce, výstavba by pak měla začít koncem příštího roku. Na trase budou dva tunely a pět mostů.
Přípravy stavby mostu přes řeku Moravu v Napajedlích na Zlínsku se blíží ke konci. Silničáři mají už vykoupeno 90 procent pozemků a začali také s vyvlastňováním.
Gerlinde Pommerová by měla podle rozsudku, který zatím není pravomocný, dostat za vyvlastnění Hitlerova rodného domu více než 1,5 milionu eur (38,5 milionu korun).
Silničářům zbývá v úseku Časy - Ostrov budoucí dálnice D35 získat sedm pozemků, u kterých dokončují vyvlastňovací řízení. Od Opatovic nad Labem do Časů odkoupili nebo vyvlastnili všechny.
Slovenský parlament hlasováním prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a opětovně schválil zákon, na jehož základě bude možné v zemi stavět dálnice a rychlostní silnice i na nevyvlastněných pozemcích.
Rakousko vyvlastní rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau am Inn, rozhodla o tom rakouská vláda. Stavba v centru města je řadu let cílem příznivců krajní pravice. Rakouský stát si dům dosud dlouhodobě pronajímal. Majitelka Gerlinde Pommerová, která odmítla všechny návrhy na odkoupení, by po vyvlastnění domu měla dostat odškodnění.
Středem obce Olbramovice na Benešovsku projede denně přes 20 tisíc aut. Místní se bojí přecházet, nehody a kolony jsou v obci téměř na denním pořádku. Vyřešit to může jedině obchvat. Stavbu, o které se mluví už od 80. let, ale stále blokují majitelé některých pozemků. Stát s nimi dlouho vyjednával, teď rozhodl, že pozemky vyvlastní.
Ústavní soud se zastal bratrů Gregůrkových ze Zlína, kterým stát vyvlastnil pozemky potřebné pro stavbu obchvatu Otrokovic. Rodina dostala od státu jen 3,5 milionu korun. Podle dnešního nálezu měl stát při výpočtu vycházet z úplné tržní ceny. Rodině tak náleží zhruba 36 milionů korun. Jde už o druhý případ tohoto typu, který rodina vyhrála.
Manželé ze Zlínska mají znovu šanci na vyšší náhradu za pozemky vyvlastněné v roce 2003 kvůli stavbě obchvatu Otrokovic. Ústavní soud dnes zrušil všechny předchozí rozsudky, podle kterých Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí za pozemky zaplatit jen takzvanou úřední cenu, tedy necelý jeden a půl milionu korun.
Krajský soud v Hradci Králové opět zamítl žalobu týkající se způsobu vyvlastnění pozemků pod dálnicí D11. Podal ji původní majitel Lubomír Bažant se svou sestrou. Nesouhlasí totiž s odebráním zhruba 3500 metrů čtverečních půdy nedaleko Praskačky u Hradce Králové a požadují úplné zrušení vyvlastnění. Případ soudy řeší už 10 let.
Mnoho let čekají obyvatelé Ostravy a Opavy na dokončení důležité silnice mezi oběma městy. I když stavba takzvané prodloužené Rudné už začala, kvůli žalobám a protestům majitelů pozemků nabírá další výrazné zpoždění. Netrpěliví jsou hlavně ti, kteří bydlí v Ostravě-Porubě.
Za pozemky pod významnými stavbami by vlastníci mohli dostat víc peněz. Poslanci se ve druhém čtení vrací k novele zákona, která zvyšuje výkupní cenu za zemědělskou a lesní půdu až o patnáctinásobek. Vláda tak chce urychlit výstavbu silnic, drah nebo elektrických vedení.
Pražský městský soud projedná odvolání Kanceláře prezidenta republiky ve sporu o dům v Jelení ulici. Podle prvoinstančního verdiktu má Hrad vydat dědicům původních majitelů vyvlastněnou historickou budovu, prezidentská kancelář se však odvolala.
Stát odmítl vyvlastnit soukromou nemocnici v Jeseníku. Nejistota mezi lidmi zůstává. Už několik let bojuje zařízení s finančními problémy. Mnozí viděli jedinou záchranu v tom, že stát nemocnici odkoupí a pak převede na Olomoucký kraj. Tato naděje je ale pryč.
Stát letos v létě začne vyvlastňovat pozemky, které leží v cestě obchvatu Nové Paky. Ředitelství silnic a dálnic teď znovu vyzvalo majitele pozemků, aby je prodali. To by pro ně bylo finančně výhodnější, než kolik dostanou v případě vyvlastnění.
Spor o pozemky v Ležákách na Chrudimsku znovu nabírá na síle. Pokud se ležácký památník s majitelkou klíčových parcel nedohodne, je připravený i na radikální možnost - vyvlastnění části pietního území. Majitelka si parcely cení na deset milionů korun. K vyvlastnění národní kulturní památky ale v naší historii ještě nikdy nedošlo.
Silničářům se nedaří vykupovat půdu pod plánovanou rychlostní silnicí R35. Lidé pozemky nechtějí prodávat. Ředitelství silnic a dálnic už proto podalo 26 návrhů na vyvlastnění, a to jen v úseku mezi obcemi Časy - Ostrov.
Olomoucký kraj může naplno odstartovat přípravu Rejvízského mostu v Jeseníku. Současný most není bezpečný, a tak jej projektanti posunuli o sto metrů blíž k zástavbě. V souladu s územním plánem. Některým lidem ale zabírá část pozemků, a tak jsou proti stavbě. Hrozí jim ale vyvlastnění pozemků.
Nový zákon o vyvlastnění komplikuje přípravy pro stavbu rychlostní silnice R35. Několik let připravovaná komunikace má propojit severně české a moravské regiony a má být alternativou k dálnici D1. V tuto chvíli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykupuje pozemky pro první úsek Časy – Ostrov, který naváže na kruhový objezd v Opatovicích nad Labem. Vlastníci pozemků však podle ŘSD za nabízené ceny prodávat nechtějí.
Povodně otevřely kontroverzní téma vyvlastnění pozemků, otevřeně to připouští už i ministr zemědělství Petr Bendl. Mnohé obce zaplavené vodou totiž upozorňují, že stavbu protipovodňových hrází brzdí vlastníci, kteří na své parcele ochranné valy odmítají.
2:48
|Milan Kopp, Petr Kološ, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Vyvlastňování pozemků například pro stavbu silnic a dálnic by se mělo zjednodušit. Ode dneška totiž platí novela zákona, která by měla spory a náročné výkupy pozemků urychlit.
Kvůli těžbě stoupá nervozita i v karvinské části Staré Město. Starousedlíci se nikam stěhovat nechtějí. Důlní společnost OKD chce, ale dobývat uhlí i pod jejich domy. Lidé zákon, který ruší vyvlastňování, vítají.
Senát dnes podpořil vládní novelu, která má zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků pro výstavbu silnic a dálnic. Především tím, že rozděluje celý proces na samotné vyvlastnění a na rozhodování o náhradě za vybrané pozemky. Horní komora Parlamentu také umožnila přijetí vládní novely, která má v horním zákoně zrušit možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, což se týká zejména uhlí.
Vláda schválila změny, které mají zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků. Návrh zákona, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, mění způsob stanovení náhrady za vyvlastnění.