Cílem novely je chránit soukromí queer osob při pracovních pohovorech a usnadnit jejich postavení na trhu práce. Dosud školy žádosti o aktualizaci diplomů často odmítaly, což vedlo k problémům.
„Jsem přesvědčen, že Česko má potenciál na to, aby mělo čtyři, možná pět univerzit v první pětistovce. A nejméně jednu v první stovce,“ říká rektor Anglo-American University v Praze Jaroslav Miller.
Pokud by mimořádné opatření i v budoucnu omezilo výuku mohly by vysoké školy bez potíží přejít na distanční vzdělávání, i když to třeba akreditace studijního programu standardně neumožňuje.
Senát beze změn schválil novelu vysokoškolského zákona. Teď zamíří k podpisu k prezidentovi. Podle normy by měl akreditace pro studijní obory mít nově na starosti Národní akreditační úřad, který nahradí současnou Akreditační komisi. Kvalitní vysoké školy by si taky mohly o oborech rozhodovat samy.
Poslanci schválili novou podobu vysokoškolského zákona. Ten mimo jiné stanovuje podmínky pro odebírání akademických titulů nebo zvyšuje sociální stipendia studentům. Jmenování profesorů sněmovna zachovala v současné podobě, i dál je tak bude jmenovat prezident.
Poslanci dnes rozhodnou o podobě vysokoškolského zákona. Ten mimo jiné zvyšuje sociální stipendium studentům nebo stanovuje podmínky, za kterých by bylo možné odebírat akademické tituly. Hlavně ale mění způsob akreditací. Nově by je měl udělovat Národní akreditační úřad.
Prezident Miloš Zeman a ministryně školství Kateřina Valachová za ČSSD projednají na schůzce v Lánech vysokoškolský zákon. Zaměří se i na problematiku jmenování profesorů. Jednou z možností je, že by tak nově činil právě ministr školství. Podle Valachové by ale měla pravomoc zůstat v rukou prezidenta nebo přejít předsedovi Senátu.
Pokud se student rozhodne, že za napsání závěrečné práce zaplatí někomu jinému, jsou proti tomu české univerzity bezbranné. To by se ale mohlo změnit. Novela vysokoškolského zákona počítá s tím, že při zjištění takového podvodu může člověk o titul přijít i zpětně. Boj proti plagiátorství je také hlavním tématem konference, kterou hostí Mendelova univerzita v Brně.
Rektoři vysokých škol podporují novelu vysokoškolského zákona. Shodli se na tom na zasedání pléna České konference rektorů v Křtinách na Blanensku. Novela mění pravidla akreditace vysokých škol, upravuje možnost odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání či působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Zvyšuje i sociální stipendia.
Vysokoškolské profesory bude i nadále jmenovat prezident republiky, osobně jim také předá dekrety, pokud si to budou rektoři výslovně přát. Shodli se na tom dnes ministr školství Marcel Chládek z ČSSD a prezident Miloš Zeman. Ten si ale stanovil několik podmínek. Před samotným jmenováním chce například dostat seznam navržených kandidátů.
Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu školského zákona. Norma zavádí jednotné zkoušky na učilištích a registr učitelů. Předloha má také zakázat prodej nezdravých potravin ve školních automatech, zavést státnice ze psaní na klávesnici a těsnopisu a upravit podmínky pro individuální vzdělávání dětí se speciálními potřebami.
Vysoké školy by měly mít v budoucnu příspěvek od státu garantovaný na několik let dopředu. Při dnešním jednání o podobě chystané novely vysokoškolského zákona se na tom shodl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zástupci České konfederace rektorů a Rady vysokých škol.
Na profesorský titul čeká podle informací Českého rozhlasu už 85 docentů. Vláda v demisi dnes rozhodne o takzvané prezidentské novele zákona o vysokých školách, podle které by měl profesory nově jmenovat předseda Senátu. Původní návrh přitom počítal s tím, že by tuto pravomoc měl ministr školství. S tím ale nesouhlasí rektoři.
Naprostá většina studentů v akademických senátech českých vysokých škol je proti předloženým návrhům vysokoškolské reformy. Obě novely zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům považují zástupci senátů za ohrožení akademických svobod. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Česká studentská unie.
Studenti chtějí přitvrdit v protestech proti reformě školství, kterou připravuje ministerstvo Josefa Dobeše. Zástupci studentských komor deseti univerzit a vysokých škol se proto dnes v Brně dohodli na dalším společném postupu. Slibují nové pochody a další protesty ke konci měsíce, nevylučují ani celorepublikovou demonstraci. Navíc žádají o diskusi přímo premiéra Petra Nečase.