24. června 1942 přijelo gestapo a odvezlo všechny muže a ženy do Pardubic, kde je ještě tentýž večer popravili. Jedenáct dětí pak našlo smrt ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.
„Na počátku roku 1942 se podařilo nakontaktovat tuto skupinu se zahraničním odbojem, který sebou přivezl z Londýna do protektorátu vysílací stanici s krytým označením Libuše,“ popisuje historik Kyncl.
Poslední přeživší ležácké tragédie z roku 1942 v neděli položila k památníku 11 bílých růží, které symbolizují 11 zavražděných ležáckých dětí. Jarmile Doležalové, rozené Šťulíkové, bude letos 84 let.
„Ty dopisy jsou velmi emotivní. Získal jsem je díky velké důvěře rodinných příslušníků a zachovaly se tak, že ani oni – pokud vím – to ještě nečetli,“ popisuje historik Vojtěch Kyncl.
Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942 kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii odtamtud udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.
Shromáždění začalo bohoslužbou, pokračovalo položením věnců, čtením jmen zavražděných obyvatel obce a projevy hostů. Vzpomínkový akt zakončilo zapálení ohně a seskok parašutistů.
Výsledky voleb na Slovensku kvůli úspěchu krajně pravicové strany šokovaly politiky i komentátory. Její předseda Marián Kotleba se netají obdivem k fašistické minulosti Slovenského státu z období druhé světové války. Překvapením je, že výrazně uspěl i ve vesnici Ostrý Grúň, kterou vypálili nacisté.
Lidice a Ležáky zná asi každý. Český Malín na ukrajinské Volyni už jen málokdo. Právě tam 13. července 1943 vtrhly nacistické jednotky. Vojáci rabovali, většinu obyvatel upálili v kostele a ve stodolách. Nelidským způsobem zavraždili 104 mužů, 161 žen a 105 dětí. V Novém Malíně na Šumpersku, kam se část přeživších přestěhovala, dnes obětem věnují pietní vzpomínku.
Obce na Zlínsku si připomínají 69 let od tragických událostí konce druhé světové války. Nacisté se tady mstili za partyzánský odboj. Památku obětí si dnes připomíná Prlov na Vsetínsku.
Dnes vzpomínáme 71. výročí vypálení Lidic, stejné datum je ale spojené i se smutným osudem jiné vesnice - tentokrát ve střední Francii. 10. června 1944 vypálili nacisté vesnici Oradour-sur-Glane nedaleko města Limoges. Údajně šlo o odplatu za zajetí německého důstojníka. O život přišlo 642 lidí. Německo zahájilo před rokem nové vyšetřování, protože podle úřadů je stále ještě naživu šest vojáků, kteří se na masakru podíleli.
V Zákřově na Olomoucku se konala pietní akce, která připomněla tragédii z dubna 1945. Zákřov měl dnes obdržet vyznamenání ministerstva obrany, které se uděluje obcím zničeným za druhé světové války nacisty, jako jsou například Lidice, Ležáky nebo Javoříčko.
Místo plné emocí a nepříjemných vzpomínek. Východočeské Ležáky srovnané před 70 lety se zemí ale ani jiné být nemohou. Přesto se tady o rozruch a emoce v pozitivním slova smyslu postarali sportovci – se štafetovým kolíkem plným mírových stuh z českých a německých měst.