|Milan Kopp, Petra Benešová, Vojtěch Kouřímský|Zprávy z domova
Pokud se vlády ujme koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, dojde pravděpodobně ke změně ve financování výzkumu. Strany jednají o novém způsobu rozdělování 26 miliard, které stát ročně posílá na vědu.
Dnes vypršela lhůta k podání stížnosti na říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Nejvyšší správní soud jich dostal celkem 25. Deset rovnou vyřadil, protože nesplňovaly zákonné požadavky.
Ustavující schůze sněmovny bude v pondělí 25. listopadu. Na tento termín ji svolá bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová z ODS. Poslanci v tento den složí slib, ustanoví volební komisi a mandátový a imunitní výbor. Zřídí se také další výbory a bude se volit vedení sněmovny. Poslance také čeká projednávání čtyř zákonných opatření.
Státní rozpočet a veřejné financování pro příští rok bude jedno z témat, které dnes předseda hnutí ANO Andrej Babiš probere s Radou ekonomických poradců. Jde o první setkání odborníků, kteří by politickému hnutí měli pomáhat například v makroekonomických otázkách nebo průmyslu.
Hnutí ANO je připravené tolerovat vládu, která bude akceptovat jeho program. Pro ANO jsou zásadními body nezvyšování daní a omezení byrokratické zátěže.
4:22
|Milan Kopp, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský|Zprávy z domova
Opoziční jádro uvnitř ČSSD se snaží o stranický puč, v dnešním prohlášení pro média to řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na výzvy spolustraníků, aby odstoupil, i na to, že byl vyřazen z týmu pro vyjednávání o vládě. Sociální demokraté předčasné volby vyhráli, získali však výrazně méně hlasů, než se původně čekalo. Podle Sobotky za volební výsledek strany může celé vedení.
Mimořádné volby v Česku zaujaly okolní státy. Slovenská média vidí hlavní překvapení v úspěchu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Němci komentují výsledky podobně, sociální demokracie podle nich utrpěla vítězství. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza se teď Česko nachází na vlastní cestě takzvaného Orbánismu a Mečiarismu.
Do předčasných voleb do poslanecké sněmovny se jako kandidáti zapojily i známé osobnosti ze sportovního prostředí. Zatímco ve sportu je většina z nich úspěšná, v politice v těchto volbách neuspěly.
Hnutí ANO se s ČSSD shoduje v 61 procentech volebního programu. Řekl to člen ANO 2011 Martin Stropnický. Babišovo hnutí teď čeká, až je vítězná sociální demokracie osloví k jednání.
Mezidobí povolebních vyjednávání přeťalo vyjádření prvního místopředsedy sociálních demokratů Michala Haška. Ten prohlásil, že by na místě Bohuslava Sobotky odstoupil z funkce. Za současným předsedou strany jako republikovým lídrem ale zároveň stojí a podporuje ho. ČSSD se dál snaží vzpamatovat z utrápeného vítězství v mimořádných volbách. Od roku 2010 ztratila téměř 150 tisíc voličů.
Vítězní sociální demokraté už začali vyjednávat o podobě budoucí sněmovny. Ze hry jsou ODS a TOP 09, se kterými strana dohodu nehledá. Její šéf Bohuslav Sobotka hodlá do konce roku sestavit stabilní a akceschopnou vládu. Zatím ale nechce diskutovat o konkrétních jménech.
Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála sociální demokracie, těsně sledovaná hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. Třetí skončili komunisté, čtvrtá TOP 09. Do sněmovny se dostaly ještě ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Celostátním výsledkům odpovídá i hlasování v Olomouckém kraji.
V Pardubickém kraji získala nejvíce hlasů sociální demokracie. Na druhém místě je hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Třetí jsou komunisté, čtvrté místo obsadila TOP 09. Následuje KDU-ČSL, ODS a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Výsledky na prvních místech kopírují ty celorepublikové.
Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála sociální demokracie, těsně následovaná hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. Třetí skončili komunisté, čtvrtá TOP 09. Do sněmovny se dostaly ještě ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Celostátním výsledkům odpovídá i hlasování v Jihočeském kraji.
TOP 09 jde do opozice. Tomu odpovídala i nálada ve volebním štábu. Žádné velké oslavy se nekonaly, lidé se spíš bavili o tom, co se bude v české politice dít po volbách.
V Libereckém kraji zvítězilo v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta hlasů. S téměř pětiprocentním odstupem za ním následuje sociální demokracie, kterou podpořilo 16,89 procenta voličů.
Velké strany v Moravskoslezském kraji ztratily. V regionu vítězní sociální demokraté přišli o jednoho poslance, přestože dosáhli nejlepšího výsledku v zemi. O křesla ve sněmovně přišla i ODS, a to o čtyři. Uhájila tak místo pro jediného poslance. Hlasování v kraji už tradičně provázela nižší účast než v jiných částech Česka. V kraji volilo 55,5 procenta lidí.
Šampaňské a zpěv dokreslovaly náladu v sídle křesťanských demokratů. Voliči je po třech letech vrátili zpátky do poslanecké sněmovny, kde je zastoupí čtrnáct zákonodárců.
Volby skončily vítězstvím sociální demokracie. Získala ovšem jen necelých 21 procent, což je rekordně nejnižší počet hlasů pro vítěze voleb v historii. V těsném závěsu následovala sociální demokracii strana ANO Andreje Babiše. Jednoduché sestavování vlády tak zřejmě ČSSD nečeká. Ve volebním štábu v Lidovém domě proto veselo nebylo.
Ve volbách neuspěly dvě takzvané prezidentské strany. Blok Hlavu vzhůru spojený s Václavem Klausem a Strana práv občanů - zemanovci. Strana podporovaná čestným předsedou a současně prezidentem Milošem Zemanem ve volbách propadla. Získala pouze 1,5 procenta hlasů.
Voliči posílají do sněmovny čtrnáct nových poslanců z hnutí Úsvit přímé demokracie. Politické uskupení získalo 6,88 procenta hlasů. Do vlády ale hnutí vstoupit nehodlá.
3:36
| Český rozhlas, Petra Hosenseidlová, Vojtěch Kouřímský|Zprávy z domova
Hnutí ANO nechce jít do vlády. Řekl to dnes lídr hnutí Andrej Babiš. Strana se prý chce ve sněmovně postarat hlavně o prosazení zákonů, jež považuje za klíčové.
Křesťanští demokraté slaví velký návrat. Voliči je po třech letech poslali zpátky do Poslanecké sněmovny. Lidovci v ní obsadí čtrnáct křesel. Jsou přitom vůbec první stranou, které se po neúspěchu v minulých volbách podařil návrat. A řádně to také oslavili.
Výsledek ODS v předčasných sněmovních volbách je nejhorší od vzniku samostatné České republiky. Strana dostala necelých osm procent hlasů, a skončí tak nejspíš v opozici. Podle vedení strany je to fatální prohra.
V dolní komoře parlamentu bude v dalším volebním období působit 7 politických uskupení. Nejvíc hlasů získala ČSSD - 20,5 procenta. Těsně za ní skončilo hnutí Ano, které dosáhlo 18,7 procenta. Třetí je KSČM před TOP 09 a ODS. Ve sněmovně zasednou také zástupci KDU-ČSL a hnutí Úsvit přímé demokracie.