Václav Kalina byl ve 30. letech vojenským atašé v Paříži. Spolu s československým vyslancem ve Francii Štefanem Osuským začal po okupaci v březnu 1939 organizovat protinacistický odboj.
Na obrazu je obličej krásné ženy napůl zahalený ve stínu. Jediné indicie, které velvyslanectví na začátku pátrání po jeho autorovi a původním majiteli mělo, byl podpis a věnování.
Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov měla podle smlouvy z roku 2018 stát skoro 724 milionů korun. Bylo ale nutné provést řadu víceprací, které v době kontroly vyšly na 192 milionů.
Před 80 lety se zástupci exilové vlády v Londýně dohodli, že je nezbytné zlikvidovat jednoho z čelných představitelů nacistické moci v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha.
Národní muzeum připravilo výstavu ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky, Vojenským historickým ústavem a Správou Pražského hradu. Veřejnosti se zpřístupní, až to dovolí epidemická situace.
Kvůli nespravedlivému stíhání otce Heliodora byl Milan Píka propuštěn z armády a byl zatčený a vězněný komunistickým režimem. Milan Píka zemřel letos v březnu.
Douglas DC-3 je dvoumotorový vrtulový dopravní letoun, který způsobil ve 30. a 40. letech revoluci v letecké dopravě. První letadlo tohoto typu vzlétlo 17. prosince 1935 na letišti v Santa Monice.
Vojáci neumírali v boji, ale při běžném výcviku, dopravních nehodách, cvičných střelbách a dalších událostech, spojených s pobytem na vojně. Mnoho příslušníků armády spáchalo během služby sebevraždu.
Ministerstvo obrany vybralo dodavatele přileb a bot pro vojáky za více než miliardu korun. Helmy bude příští tři roky vojákům dodávat společnost STV Group, několik typů polní obuvi pak firma Prabos.
Rozvodněná Vltava v roce 2002 poškodila v Praze mimo jiné i řadu cenných archiválií. Potkalo to i Vojenský ústřední archiv, který při povodni přišel o desítky tisíc dokumentů. Tato smutná kapitola se dnes uzavře. Vojenský ústřední archiv slavnostně zahájí provoz své nové budovy v areálu bývalého vojenského gymnázia v Ruzyni. Při této příležitosti poprvé veřejnosti představí i čtyři nové archivní kulturní památky.
Tento týden uplynulo sto let od doby, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku. Šlo o odvetu za atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. První světové války se účastnilo kolem milionu českých vojáků. Řada z nich si psala o své službě záznamy.
Od atentátu k válce - tak se jmenuje výstava, která přibližuje začátek 1. světové války. Návštěvníci ji najdou před Generálním štábem na Vítězném náměstí v Praze. Vernisáž zahájí symbolicky výstřel z historického kanonu. Celosvětový konflikt vypukl přesně před 100 lety.
Drobnými kvítky vlčích máků si dnes svět připomíná válečné veterány z obou světových válek i novodobých konfliktů. Červené květy se objevily také na zdi a nádvoří Vojenského historického ústavu. Ten u příležitosti Dne válečných veteránů uspořádal vzpomínkový program, který si užily především stovky pražských školáků.
Po více než sedmdesáti letech se do místa své výroby vrátil československý tank LTP. Před druhou světovou válkou jich Peru koupilo 24, v tamní armádě sloužily až do 70. let. Vojenskému historickému ústavu se po deseti letech jednání podařilo jeden stroj získat. Od dnešního dne stojí na nádvoří pražského Armádního muzea na Žižkově.