Odložené mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Budapešti se uskuteční příští rok od 10. do 23. května. Původně měl šampionát začít příští týden, ale jeho konání zmařila pandemie koronaviru.
Po šesti letech se čeští plavci znovu pokusí získat medaili na evropském šampionátu v krátkém bazénu. Ve skotském Glasgow se o to bude pokoušet nebývale velká výprava.
V pátek začnou ve Skotsku v rámci spojeného mistrovství Evropy soutěže v plavání. V něm se bude udílet celkem 43 sad medailí, tedy dost na to, aby nějakou získali i čeští reprezentanti.
Už v sobotu začaly na olympijských hrách plavecké soutěže, největší hvězda do nich ale zasáhla až dnes časně ráno, kdy ve štafetovém závodě brali Američané zlato. Nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps získal 19. zlatou medaili a bude mít ještě minimálně tři šance. A o tom, že si i letos pověsí na krk individuální olympijskou medaili, nepochybuje téměř nikdo.
Dvacet jedna plavců se dnes přesně po týdnu vrací i z mistrovství Evropy v krátkém bazénu a většina z nich na izraelský šampionát nebude vzpomínat v dobrém. Padlo sice několik českých a dorosteneckých rekordů, deset finálových účastí ale Češi nedokázali proměnit v medaili. Simona Baumrtová své výsledky oplakala.
Na mistrovství světa v krátkém bazénu si před týdnem někteří čeští plavci potvrdili, že se mohou směle měřit s nejužší světovou špičkou. Potvrdit to chtějí už na jaře příštího roku, kdy se začne bojovat o olympijské limity.
Plavecké mistrovství světa v krátkém bazénu je první z řady podobných akcí v různých sportech, které hostí emirát Katar. I za účasti českých závodníků začne ve středu a dá se očekávat jeden z nejkvalitnějších a nejvyrovnanějších šampionátů v historii.
Čeští plavci se vrací z dnes zakončeného mistrovství Evropy sice bez medaile, neznamená to ale, že by se v Berlíně představili ve špatném světle. Důkazem je hned 9 nových českých rekordů a také 8 finálových účastí. Při té poslední doplavala Petra Chocová na prsařské padesátce 6.
Třetí místo v hodnocení národů drží zatím Německo na domácím mistrovství Evropy v plaveckých sportech, a to hlavně zásluhou svých dálkových plavců. Jejich soutěže ale už v Berlíně skončily a mezi domácími fanoušky se šíří obavy, že v bazénové části jejich reprezentanti nebudou konkurenci stačit. Úpadek německého plavání navíc potvrdil při svém prvním startu i legendární Paul Biedermann .
Tři dny bojovali čeští plavci na domácím šampionátu v Praze-Podolí o poslední šanci kvalifikovat se na srpnové mistrovství Evropy v Berlíně. Na českém mistrovství padly také dva národní rekordy.
Po necelých dvou letech od ukončení kariéry se rozhodl pro návrat do bazénu nejúspěšnější olympionik všech dob. Americký plavec Michael Phelps by se měl poprvé představit v ostrém závodě už na konci dubna v arizonském městě Mesa.
Úvodním dnem vstupují dnes čeští bazénoví plavci do programu letošního mistrovství světa a spolu s nimi i jejich reprezentační trenér Vlastimír Perna. V roli kouče jde o jeho premiéru na světovém šampionátu v dlouhém bazénu a rozhodně tak nechce, aby byla zpětně hodnocena negativně. Svým svěřencům se tak rozhodl jít dokonce sportovním vzorem.
Neuvěřitelných 13 medailí dokázali v tomto roce vybojovat čeští plavci na evropských nebo světových šampionátech, a po téměř deseti letech tak opět dali vzpomenout na výjimečné úspěchy jmen, jakými byli Květoslav Svoboda nebo Ilona Hlaváčková. Letošní rok byl ale přelomový nejen díky zmíněným medailovým žním, ale i díky tomu, že v českých bazénech byla zahájena jakási generační obměna.
Hodně napilno má reprezentační trenér bazénových plavců Vlastimír Perna, který dnes přistál se svými svěřenci na Letišti Václava Havla a ani po návratu z úspěšného mistrovství světa jej nečeká chvilka oddechu. Při přesunu do Kopřivnice bude totiž hodně spěchat. Po předčasných dárcích v podobě úspěšných výsledků českých plavců na světovém šampionátu se totiž rozhodl přeskočit Vánoce a slavit dnes hned Silvestr.
Včera večer bylo v Istanbulu slavnostně zakončeno letošní mistrovství světa v krátkém bazénu. Historie si jej bude pamatovat hned z několika důvodů - ať už kvůli vycházející litevské hvězdě Rutě Meilutyteové nebo díky světovým rekordům Ryana Lochteho, který následně jednu ze svých medailí nechal svému dětskému fanouškovi z tribuny. Co je potěšující, světový šampionát se po dlouhé době zapsal také do historie českého plavání.
Pouhých sedm plavců bude reprezentovat české plavání na dnes zahájeném světovém šampionátu v krátkém bazénu. Reprezentační trenér Vlastimír Perna doufá, že půjde o šťastnou sedmičku, a to i přesto, že dva z ní, Martinu Moravčíkovou a Tomáše Plevka, trápí aktuálně v Turecku nepříjemná viróza. Hlavní dva české trumfy, které mají letos jak se říká udělat ‚díru do světa‘, by ale měly být fit a v plné formě.
Už zítra startuje v tureckém Istanbulu poslední velká plavecká akce tohoto roku. Letošní mistrovství světa v krátkém bazénu se přitom už před svým začátkem zapisuje do plavecké historie jako první šampionát, na kterém už se nepředstaví nejúspěšnější plavec všech dob. Právě v Istanbulu bude totiž zahájena tzv. doba po Phelpsovi.
Život profesionálních plavců je sám o sobě dost těžký. Mužům v české reprezentaci jej navíc ztěžuje fakt, že jsou často porovnáváni se svými úspěšnějšími reprezentačními kolegyněmi, které letos loví z velkých akcí jednu medaili za druhou. Trojice ‚plaveckých mušketýrů‘, která se chystá už zítra odletět na mistrovství světa v krátkém bazénu, ale rozhodně neskládá zbraně.
Kdyby se volila anketa o sportovního skokana roku, zcela jistě by ji v dozvucích posledního týdne vyhráli čeští plavci. Za jediný rok dokázali navýšit zisk medailí z mistrovství Evropy v krátkém bazénu z jediné až na celých sedm, a vybudovali si tak respekt, o kterém se jim mohlo nedávno pouze zdát. Respekt, který je ale zároveň i nepříjemně zavazujícím.