„Ukrajinská rozvědka spolu s polskými kolegy vypracovala operaci, která trvala déle než půl roku, kdy ho přesvědčili, že mu německý parlament chce udělit cenu a finanční odměnu,“ popisuje Soukup.
Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila před blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu síť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Viktor Medvedčuk.
Podle české kontrarozvědky BIS hraje Marčevskij klíčovou roli v proruském webu Voice of Europe, který šíří ruskou propagandu a dezinformace a je součástí široké ruské vlivové sítě v Evropě.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
Medvedčuk, vůdce proruské Opoziční platformy, čelí na Ukrajině obvinění z vlastizrady a pokusu o plenění přírodních zdrojů na poloostrově Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko.
Z ruského zajetí se dostalo 215 obránců Mariupolu, kteří se vzdali na konci května. Do Ruska naopak zamířil ukrajinský politik a oligarcha Viktor Medvedčuk, kterého Kyjev vinil z vlastizrady.
O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média.
Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu překročí v nedělních volbách minimálně tři, možná ale až pět stran. Zelenského prezidentská strana pomýšlí na většinu.