Státní developer (SIRS) i autoři nedávno zveřejněné studie záplavového území tvrdí, že data ze zářijových povodní potvrzují jejich dřívější výpočty. Navrhovaná řešení v okolí parku budou dostatečná.
Přípravě projektu podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i zástupců státních firem výsledek referenda nebrání. Chystané připomínky obce mohou ale projekt zbrzdit.
Dolní Lutyně podá námitky proti výstavbě gigafactory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by stát měl lidem v obci nabídnout štědré kompenzace. Investici by ale promarnit neměl.
Zástupci ministerstva průmyslu, ale i kraje do jezdí do Dolní Lutyně s lidmi jednat. Jak ale uvádí její starosta Pavel Buzek (STAN), řadu otázek se stále vysvětlit nepodařilo.
Stát nabízí zatím neznámému zahraničnímu investorovi 280 hektarů převážně zemědělské půdy na stavbu průmyslové zóny, kde se budou vyrábět baterie do elektroaut.
Podle právničky Venduly Zahumenské dohoda signatáře reálně k ničemu nezavazuje. „Takže závazná je jenom do té doby, dokud budou sami chtít tuto dohodu dodržovat,“ konstatuje.
Někteří lidé chtějí zachovat přírodní ráz krajiny. Hejtmanství spolu s vládou si od příchodu zahraničního investora slibují vznik tisíců pracovních míst.
Starostové okolích obcí společně žádají vládu o více informací a důkladné prověření, jestli je vůbec stavba továrny možná. Nechtějí záměr blokovat, ale požadují, aby se tam i pak lidem dobře žilo.
Vláda jedná se zahraničním investorem o vybudování gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku. Stát ale vlastní pouze 60 procent území, na kterých má gigafactory vyrůst.
Pozemek pro gigafactory vláda zvolila v blízkosti dálnice a železnice těsně u hranic s Polskem. Dnes jsou tam pole připravená na jarní setbu a kolem nich bydlí lidé zvyklí na venkovskou pohodu.
Klíčový projekt pro ekonomiku a zaměstnanost. Tak popisují politici nový záměr postavit u Dolní Lutyně takzvanou gigafactory. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, celou věc má ve středu projednat vláda.