Peníze na sanaci areálu dostane Muzeum romské kultury. Ministerstvo kultury počítá také s archeologickým průzkumem. Zkoumat se také bude, kde leží hroby obětí a kde dozorců.
Ministerstvo kultury žádá slíbených 117 milionů korun do svého letošního rozpočtu na demolici vepřína v Letech. Peníze mají být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy.
Areál vepřína v Letech na Písecku byl 16. března přepsán v katastru nemovitostí na stát. Firma Agpi, jež vepřín vlastnila, dostane za 30 dní 80 procent z kupní sumy 450,8 milionu korun.
Firma Agpi odvezla z areálu v Letech posledních 330 zvířat. Peníze od státu za prodej areálu, sumu 450,8 milionu Kč, zatím nedostala. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla.
Za odkoupení vepřína v Letech zaplatí stát zhruba 450 milionů korun s DPH. Věpřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Smlouvu o odkupu v odtajnila vláda, koupi schválila v srpnu.
Valná hromada zemědělské společnosti AGPI souhlasí s převodem vepřína v Letech u památníku romského holokaustu na stát. Sumu, kterou by stát měl zaplatit, firma neuvedla.
Kdyby premiér Bohuslav Sobotka na podzim loňského roku vyšel vstříc požadavku prezidenta republiky Miloše Zemana, hodnotil by nyní práci ministra kultury s někým jiným než s Danielem Hermanem.
Do Let u Písku se chystá několik stovek aktivistů ze 16 zemí. Společně chtějí uctít památku obětí romského holocaustu a požadovat stržení vepřína, který stojí na pietním místě.
Vláda by v červnu mohla přijmout řešení ohledně výkupu vepřína v Letech u Písku. Zemědělská budova stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Informaci o možném rozhodnutí uvedl v diskusi televize Prima v neděli řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Ministr věří tomu, že se vládě podaří do konce volebního období záležitost vyřešit.
Přes 80 poslanců z celé Evropské unie vyzvalo dopisem předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby začal řešit problém bývalého nacistického tábora pro Romy v Letech u Písku. České úřady podle nich nedokázaly vepřín na jeho místě 30 let odstranit. Zakročit by proto teď měla Evropská komise. Český rozhlas má dopis k dispozici. Junckerova mluvčí ho nechtěla komentovat do doby, než ho komise oficiálně obdrží.
O budoucnosti vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, se diskutuje už téměř 20 let. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL v srpnu prohlásil, že je vláda blízko dohodě o odkoupení. Podle společnosti Agpi, vlastníka vepřína v Letech, ale zatím nedostali ze strany státu konkrétní nabídku. Potvrdil to v rozhovoru pro Český rozhlas místopředseda představenstva společnosti Jan Čech.
Vláda je podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) blízko k dohodě o odkoupení vepřína v Letech na Písecku. Herman to řekl novinářům na pietním aktu k uctění obětí romského holocaustu u tamního památníku. Vepřín stojí v místě, kde byl za války romský koncentrační tábor.
Vláda jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku na jeho odkoupení. V rozhovoru pro týdeník Respekt to uvedl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Vepřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Vláda slíbila, že problém vyřeší, aby místo mohlo být důstojným památníkem.
Památku obětí českých Romů ve sběrném táboře v Letech u Písku dnes přijelo uctít téměř 50 lidí. Táborem prošlo mezi roky 1942 a 1943 přes 1300 Romů, většina byla transportovaná do Osvětimi, přes 300 z nich pobyt nepřežilo. Na místě někdejšího tábora je ale stále vepřín. Vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že výkrmna prasat tam v budoucnu nebude. Zatím se ale řešení zdá být v nedohlednu.
Ve velkokapacitním vepříně v kroměřížské části Těšnovice chová zemědělský podnik zhruba 22 tisíc prasat. Po modernizaci za stovky milionů korun jich tam chce dostat až 35 tisíc. Desítky let je nechtěným koloritem blízkého okolí typický zápach vepřína, chystané rozšíření ale budí nové obavy těšnovických i kroměřížských obyvatel. Nejen z ještě většího zápachu ale i hluku nákladních aut, prašnosti nebo znečištění spodních vod.
Na vepříně v letech na Písecku, který stojí na místě bývalého pracovního tábora, se objevily kresby postav. Podle policie je někdo vytvořil v noci z neděle na pondělí. K autorství kreseb, které mají připomínat 327 obětí, které v cikánském táboře během druhé světové války zahynuly, se hlásí člověk s přezdívkou Pérák.
Obyvatele Mimoně na Českolipsku trápí zápach z vepřína na okraji města. Netýká se to jen obyvatel nejbližších ulic. Vepřín je často cítit i v centru více než šestitisícového města. Stovky lidí se už podepsaly pod petici, která požaduje omezení zápachu.
Aktivisté blokují vepřín v Letech u Písku. Ten stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. Pozůstalí po obětech romského holocaustu dlouhodobě volají po odstranění prasečí farmy. Vláda ale na odkoupení a likvidaci zemědělského areálu nemá peníze. Blokáda má trvat nejméně do pátku.
Peníze na likvidaci vepřína, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy v Letech na Písecku, pravděpodobně nenajde ani vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Léta po ní marně volají zejména pozůstalí po obětech romského holokaustu. Na místě se dnes konal pietní akt, kterého se zúčastnilo asi 150 lidí.
Jedenáct hodin bojovali hasiči s požárem v zemědělském areálu v Šumné na Znojemsku. Oheň vypukl včera odpoledne. Na místě už zůstávají jen hlídky, které dohlížejí na spáleniště. Škody jdou do milionů.
U pomníku obětem romského holocaustu v Letech na Písecku se včera sešli představitelé vlády, pamětníci i Romové. Pietní akt znovu otevřel otázku odstranění nedalekého vepřína, na jehož místě stál romský koncentrační tábor. Současný vládní kabinet chce stávající situaci řešit.
Česká republika by měla uzavřít vepřín v Letech u Písku. Vyzval ji k tomu Výbor OSN pro lidská práva. Vepřín je na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob protektorátu. Postavili ho tam v 70. letech minulého století. České úřady by podle OSN měly důsledněji respektovat romskou kulturu a historii.
Více než stovka hasičů bojovala v Borku na Havlíčkobrodsku s požárem vepřína. Všech 1400 prasat uhořelo. Brzy ráno se podařilo požár lokalizovat a velitel zásahu několik jednotek odvolal. Škody jdou do milionů korun.
Na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku bude i nadále stát vepřín. Současný památník má být důstojnou připomínkou a na další změny nejsou peníze. Premiér Petr Nečas se v Lidových novinách odvolal na letos dokončenou rekonstrukci pietního místa.