Uzavřete vepřín v Letech, vyzvala OSN Českou republiku

Česká republika by měla uzavřít vepřín v Letech u Písku. Vyzval ji k tomu Výbor OSN pro lidská práva. Vepřín je na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob protektorátu. Postavili ho tam v 70. letech minulého století. České úřady by podle OSN měly důsledněji respektovat romskou kulturu a historii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřín místo koncentračního tábora

Vepřín místo koncentračního tábora | Foto: Jan Rosenauer

O přemístění farmy se mluví už od devadesátých let, ani jedna vláda ale zatím nenašla v rozpočtu dost peněz. K odstranění vepřína Česko v minulosti vyzýval i Evropský parlament. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková Radiožurnálu řekla, že o zrušení vepřína bude dál usilovat.

„Příští týden ve čtvrtek je v Letech u Písku pietní akt. Podle mých předběžných informací by se ho měli zúčastnit i někteří členové vlády, možná i pan premiér, takže budou s touto otázkou konfrontováni přímo na místě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková

Česká republika by měla na doporučení výboru OSN reagovat do jednoho roku. Žádné sankce ji ale v případě nerespektování výzvy nečekají.

„Pro Českou republiku je to závazné, protože přistoupila k Paktu o občanských a politických právech. Bohužel tu nejsou žádné sankční mechanismy. Pokud to nebude plnit, hrozí jí ostuda,“ řekla Šimůnková.

Výzvu výboru OSN přivítaly romské iniciativy. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička například řekl, že je to další kamínek do mozaiky. Velké naděje na zrušení vepřína si ale nedělá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a ministr kultury Jiří Balvín v pořadu Stalo se dnes

„Jsme si ale jisti, že to pro české politiky větší význam nemá. Kdyby to bylo podpořené sankcí, to by bylo něco jiného.“

Ministr kultury Jiří Balvín, jehož ministerstvo památník v Letech spravuje, nepovažuje za realistické, aby se v dohledné době podařilo vepřín uzavřít.

„Patří soukromému majiteli. Výkupní cena je přibližně 400 miliónů korun. To je astronomická částka, kterou do toho nejsme schopni investovat. Je zbytečné živit jakékoli naděje,“ řekl Balvín.

Mezi roky 1940 a 1943 prošlo táborem přes 1300 Romů a víc než tři stovky jich tam zemřely. Asi 500 dalších bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Památník připomínající romské oběti nacismu odděluje od vepřína jen pás stromů.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Martin Křížek, Jan Richter, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme