„Nejprve se to natočilo a teprve potom to nakreslili. Takže já jsem byla stejně zvědavá jako diváci, když se to promítalo v televizi, protože jsem to neznala,“ přiznala před pěti lety Bohdalová.
Pořad, který vytvořili britští animátoři Mark Baker a Neville Astley, se vysílá od roku 2004. Je to poprvé v jeho osmnáctileté historii, kdy se v něm objevil pár stejného pohlaví.
Největší popularitu však Pilař získal právě ztvárněním loupežníka z lesa Řáholce. Jak moc se tvůrce ve své postavě viděl? „Možná se s ní tak trošku identifikoval a určitě ji měl rád,“ říká kurátor.
Změnu umožnil přechod na digitální vysílání DVB-T2. „V situaci, kdy je dětská stanice dostupná všem divákům po celém Česku, není paralelní vysílání nutné,“ uvedl programový ředitel ČT Milan Fridrich.
Známé tváře seriálových vyšetřovatelů se vrátí ve 3. sérii Případů 1. oddělení. Čelit budou nejen sebevědomějším pachatelům, ale také moderním technologiím, které za pochodu mění společnost kolem nás.
Večerníček na motivy knížek Zbyňka Černíka vznikl v mezinárodní koprodukci Česka, Irska, Slovenska a Polska. První díl odvysílá ČT2 a ČT :D v neděli 24. ledna.
Pohádky z mechu a kapradí vysílala v rámci Večerníčku Československá televize od roku 1968. Vůbec první díl s názvem Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko měl premiéru 6. října toho roku.
Ve věku 92 let zemřela scénáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek Anna Jurásková. Podílela se na vzniku téměř tisícovky pořadů, včetně desítek pohádek a řady večerníčků.
Určitě si vybavíte Příběhy včelích medvídků nebo sérii pohádek O mašinkách, O létajících strojích nebo O autech. Jejich autor Jiří Kahoun v sobotu zemřel.
V berounském medvědáriu uhynul jeden z medvědů, šestnáctiletý Vojta. Nejslabší z trojice sourozenců známé z večerníčku Méďové zkolaboval ráno při koupání v bazénu.
Ve věku 81 let zemřel po dlouhé těžké nemoci 28. října v Hamburku režisér a producent Alexander Zapletal. Tvůrce žijící od roku 1968 v Německu režíroval mimo jiné úspěšné večerníčky České televize Hup a Hop a Vodník Česílko.
Pohádkou O klukovi a kometě začala před 50 lety historie Večerníčku. Večerní pořad pro děti se nejprve vysílal jen v neděli, postupně se přidávaly další dny. Každodenně začal kluk s čepicí navštěvovat dětské diváky v roce 1973. Padesátiny pořadu už připomíná poštovní známka, připravuje se knížka Večerníčkův pohádkový špalíček a lidé si ho budou moci připomenout také na výstavě v Praze nebo 1. května na dni otevřených dveří České televize.
Berounští medvědi Vojta, Matěj a Kuba dnes odpoledne za přítomnosti stovek dětí a dospělých oslavili 15. narozeniny. Medvědí sourozenci, známí z Večerníčků Václava Chaloupka, obdrželi od starostky města Šárky Endrlové mimo jiné pomyslné občanky.
Kluk s papírovou čepicí, který na houpacím koni rozhazuje lístky pohádek, má dnes padesáté narozeniny. V Československé televizi se seriály krátkých pohádek začaly vysílat v roce 1965. Za tu dobu jich vzniklo několik stovek a staly se nejprodávanějším programem České televize. Řada z nich se tak dostala do všech evropských zemí i do Austrálie, Malajsie nebo do Číny.
Dne 7. října 1968 viděly děti poprvé večerníčkový seriál Pohádky z mechu a kapradí. Hlavními hrdiny byla dvojice Křemílek a Vochomůrka. Dnes tak postavičky slaví 45 let. Nezaměnitelný hlas oběma propůjčila herečka Jiřina Bohdalová.
Na tradiční znělku polského večerníčku můžou polské děti zapomenout. Veřejnoprávní televize totiž přesunula pohádku na dobrou noc z prvního programu na kanál Kultura. „Hlavním důvodem byla velmi nízká sledovanost a potom peníze z reklam, které nám večerníček ubíral,“ říká mluvčí Polské televize Jacek Rakowiecki.
Večerníčky pod širým nebem budou moci o prázdninách sledovat děti v Třinci. Hraná představení začínají – pokud to počasí dovolí – v 17 hodin v lesoparku, a to vždy v úterý. První letošní představení se koná právě dnes. Akci organizuje tamní městská knihovna.
Děti i dospělí se mohou těšit na další díly rozhlasových jihočeských večerníčků podle knihy Báry Stlukové Pohádky z jižních Čech a Šumavy aneb Vyprávění kapra Jakuba. V českobudějovickém studiu Českého rozhlasu se dnes natáčelo dalších dvanáct pohádkových příběhů pod režijním vedením Zdeňka Trošky.
|Gabriela Grmolcová, Jan Richter, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Dětský pořad Večerníček se od ledna po 47 letech přesune z vysílání prvního programu České televize na druhý, rozhodla dnes televizní rada. Začátek vysílání v 18:45 se ale nezmění. Zároveň se na druhý program přemístí celý blok dětského vysílání. Důvodem je pokles sledovanosti.
S novým vedením přicházejí i změny v programu České televize. Diváky zřejmě čekají úpravy v obsahu i délce, a taky přesuny. Třeba dlouholetá stálice prvního programu, Večerníček, se podle všeho bude stěhovat na ‘dvojku‘.
Ve věku 82 let zemřel významný český skladatel, dramaturg a klavírista Ladislav Simon. Podepsán je pod řadou komorních, symfonických či jazzových kompozic.