Pomoc záchranných týmů má podle ní smysl v nejbližších hodinách a dnech po katastrofě. „S každým dalším dnem se už šance na záchranu životů rapidně snižují,“ podotkla mluvčí hasičů.
„Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu. S jeho vysláním v současné době, respektive dnes (v pondělí – pozn.red.) nepočítáme,“ sdělila mluvčí hasičů.
Do pondělních 16.00 zůstává český tým specialistů na vyhledávání v sutinách v pohotovosti a připravený na vyslání do Maroka. Hasiči ale stále nemají povolení z Marrákeše a čekat hodlají do odpoledne.
„Město Adiyaman je velké asi jako Ostrava. Když si představíte, že čtvrtina Ostravy je srovnaná se zemí a další domy budou muset být zdemolovány, je to zkáza celého města,“ říká hasič David Hynek.
„Rozkrývala se těla v polohách a místech, která tvoří v hlavách záchranářů příběhy. To jsou věci, které se z hlavy nedají vymazat,“ říká pro Český rozhlas velitel USAR týmu Jiří Němčík.
Ve městě na nás připadá 26 procent všech vyproštěných osob. A to tam bylo ve špičce až 18 záchranných týmů. Velmi jsme bojovali se silnou destrukcí objektů, uvedl mluvčí českých hasičů Kozák.
Český tým záchranářů zůstává v Turecku. Jejich práci sledoval v Adiyamanu zpravodaj Českého rozhlasu, Jaromír Marek. Všiml si mimo jiné toho, jak se k záchranářům chovají místní lidé.
„Co se týče vyproštění živých lidí ze sutin, tak stále jsme u dvou. Třetí živou osobu jsme zachránili pomocí vytipování našimi psy,“ říká mluvčí hasičů Jakub Kozák.
Specialisté si vezou kompletní vybavení. „Echolokátory, štěrbinové kamery. Máme s sebou kynology, jsme plně vybaveni na vyhledávání osob ze zřícených domů,“ říká mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Moravská Nová Ves, Břeclavsko||Tomáš Vojkovský|Zprávy z domova|Doporučujeme
„Máme potvrzené oběti, ale zatím nedokážeme upřesnit počty. Zatím jsou to jednotky, ale nic není jisté,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.
36 hasičů hledalo několik dní v troskách bejrútského přístavu přeživší. V týmu byli psovodi a také specialisté na statiku budov, kteří pomáhali vyhodnocovat stav poškozených obytných domů.
Mluvčí hasičů uvedla, že nasazení přišlo po „dlouhých průtazích ze strany libanonské armády“, která od rána nepovolovala nasazení mezinárodním týmům. Tým hasičů začal s pomocí po 15. hodině.
Čeští hasiči z týmu USAR ve čtvrtek ráno hledali s místní samosprávou a vojenskou policií místo, kde by mohli začít zachraňovat. „Samospráva je nedokáže úplně vytipovat,“ řekl Kavka.