Farionová se v roce 2005 stala členkou ukrajinské nacionalistické strany Svoboda a v roce 2012 byla zvolena do parlamentu. Při dalších pokusech o získání poslaneckého mandátu již ale neuspěla.
Ve východoukrajinském městě žilo před válkou dost lidí, kteří si přáli připojit k Rusku. Takzvaný ruský svět tam ale zůstal, i když okupanti odešli. S místními mluvil reportér Martin Dorazín.
Podle Ruska se jazyk Ukrajinců vyvinul z ruštiny. „To samozřejmě pravda není. Ukrajinština je východoevropský slovanský jazyk a vznikla z dialektů ,pra-východoslovanštiny‘,“ vyvrací překladatelka.
Zájemci z řad ředitelů škol a učitelů na novém webovém portálu Učebnice pro Ukrajinu najdou 14 titulů, které budou dostupné v množství 220.000 výtisků.
Ukrajinská televize 1+1 není pro české diváky v posledních týdnech novinkou. Do programového rastru ji třeba nedávno zařadila kabelová a internetová služba Vodafone TV.
Zprávy v ukrajinštině zajišťuje Radio Prague International, které tvoří zahraniční vysílání Českého rozhlasu a pravidelné také připravuje podcast Novinky pro Ukrajince v Česku.
„Jsem v důchodu. Manželka je praktická lékařka, ještě dělá. A tak jsme se rozhodli, že já budu pomáhat zde v České republice našim krajanům. A ona zůstane tam, aby pomáhala tam,“ popisuje Oleg.
Olena promluví ve vesnici Ubľa denně s desítkami, možná i stokami Ukrajinců. „Musím je uklidňovat. Bojí se jet s někým cizím,“ popisuje pro Radiožurnál.