Koncept energetické chudoby zahrnuje lidi, kteří si nemohou dovolit dostatečně vytápět svoje obydlí, mají dluhy na energiích nebo za ně platí alespoň 20 procent příjmů.
Nový šéf Twitteru dodal, že i jakákoli změna jména si vynutí dočasnou ztrátu modré ikony s ověřením. Musk tím reagoval na to, že si některé osoby změnily zobrazovací jméno, ale už ne jména svých účtů.
Jednotlivci i celé rodiny mohou v okamžiku ztratit jak kompletní fotoarchiv, tak přístup k části majetku. Na libovůli technologických platforem i na nenadálé úmrtí majitele účtu se ale dá připravit.
Podle výzkumníků smazané účty šířily informace, které propagovaly proamerické politické postoje k tomu, co se děje ve světě. Zároveň byly silně vyhraněné proti Rusku, Íránu a Číně.
„Jestli před půl rokem měly ty úspěšné kanály nižší tisíce členů, tak dnes se dostáváme ke dvaceti tisícům,“ popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz výzkumník Josef Šlerka.
Na 14 procent Čechů žijících s partnerem v posledním roce něco tajně koupilo, ve 39 procentech případů to stálo více než 5000 Kč. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
„Vzhledem k násilným událostem ve Washingtonu jsme začali v pátek odpoledne natrvalo pozastavovat tisíce účtů, jež byly primárně zaměřeny na šíření obsahu spojeného s QAnon,“ napsal Twitter.
Mezi napadenými byli Joe Biden, Mike Bloomberg, šéf Amazonu Jeff Bezos, investor Warren Buffett, rapper Kanye West a jeho manželka Kim Kardashianová Westová či účty firem Uber a Apple.
Na internetu se povalují databáze s miliardami uniklých hesel a emailových adres. Podle experta na kyberbezpečnost Michala Špačka je to pro útočníky jednoduchá cesta, jak se do účtu nabourat.
Společnost Facebook smazala přes 650 stránek, skupin a účtů na facebooku a instagramu kvůli „koordinovanému neautentickému chování“. Smazání více než 280 účtů napojených na Írán oznámil také Twitter.
Čína nechala kvůli porušení zákonů od roku 2015 uzavřít více než 13 000 internetových stránek. Za cenzuru internetu je Peking častým terčem kritiky aktivistů a organizací z celého světa.
Od příštího roku budou muset banky informovat Finanční správu o účtech zahraničních klientů, a to osobních i firemních. Hlavním důvodem je snaha zamezit daňovým únikům. Banky k tomu zavazuje směrnice Evropské unie, příslušný zákon ale ještě v Česku neplatí, což může bankám zkomplikovat práci.
Pražští kriminalisté vyšetřují rozsáhlé útoky na bankovní účty, při nichž pachatelé zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Škoda je téměř půl miliardy korun. Terčem útoků jsou hlavně instituce. Policisté je proto nabádají k obezřetnosti.
Ruští poslanci dnes budou hlasovat o dalším zpřísnění podmínek pro majitele kont v zahraničí. Dosavadní zákaz se týkal poslanců, senátorů, zaměstnanců Centrální banky a managementu státních korporací.
Trh s realitami v budoucnu upraví zákon, který na žádost poslanců připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Nově by například měly být oddělené účty s penězi klientů od účtů realitních společností, makléři by měli mít odborné vzdělání nebo vysokou školu a být pojištěni.
Rakousko nejspíš brzo zruší bankovní tajemství pro občany Evropské unie. Vídeň se zatím jako poslední v EU odmítala připojit k automatické výměně bankovních dat. Ve světě ale sílí tažení proti daňovým únikům a Rakousko jen těžko odolá.
Lidé, kteří čerpají dotace ze státního rozpočtu, by měli zpozornět. Splátky totiž mají nově posílat na účty u České národní banky. Změnu institucím nařizuje novela zákona. Třeba u Státního fondu rozvoje bydlení se to týká desítek tisíc lidí.
Svět zná jména tisíců lidí, kteří měli své účty v bankách na Britských Panenských ostrovech. Ty jsou pokládány za daňový ráj. Seznam jmen zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů, které spolupracovalo s médii po celém světě.
Maďarská vláda vyhlásila lov na zahraniční účty maďarských občanů, kteří rádi drží své peníze v zahraničních bankách. Nejčastěji ve švýcarských, které jsou však tradičně diskrétní a vydávání údajů o svých klientech se brání.
Banka HSBC se omluvila za laxní přístup. Připouští, že nedostatečným bankovním dozorem zřejmě pomohla k praní špinavých peněz, hlavně mexickým drogovým kartelům. Vyšlo to najevo při vyšetřování amerického Senátu.