Někteří soudci upozorňují na to, že tresty, které padnou kvůli nemožnosti použít zrychlené řízení až za několik měsíců, podle nich postrádají odrazující účinek a ztrácejí výchovný efekt
Turecká vláda urychleně připravila reformu, která by osvobodila až třetinu vězňů. Nejspíš se ale nedotkne lidí odsouzených za terorismus, za nějž jsou v zemi odsouzeni novináři či kritici režimu.
Rychlejší cesta před soud bez možnosti podat stížnost proti zahájení trestního stíhání. Právě tak by se mohla v budoucnu změnit pozice obviněných. Uvažuje o tom ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Ministerstvo spravedlnosti chystá novelu trestního řádu, která by umožnila celníkům vyšetřovat trestné činy. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Návrh chce mít připraven v řádu týdnů. Rozšíření pravomocí celníků minulý týden navrhl ministr financí Andrej Babiš (ANO), pod něhož celní správa spadá. Proti se postavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Soudy prvního stupně zůstanou i nadále vázány právním názorem vyšší instance. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes zamítl návrh na zrušení sporného ustanovení trestního řádu. Návrh podal Obvodní soud pro Prahu 8. Podle něj je odstavec trestního řádu o vázanosti soudu prvního stupně právním názorem odvolacího soudu v rozporu s ústavou, která zakotvuje nezávislost soudce při výkonu jeho funkce.
Ode dneška mají soudci více možností pro ukládání alternativních trestů. Umožňuje to novela trestního řádu. Pokud si odsouzený odpyká polovinu trestu, soud mu bude moci přeměnit pobyt za mřížemi na domácí vězení. Ministerstvo spravedlnosti si od opatření slibuje úlevu přeplněným věznicím.
Trestní řízení by mohla v budoucnu urychlit možnost dohody státního zástupce s obviněným ohledně výše trestu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes projedná vláda. Platit by měla od poloviny příštího roku.
K nařízení prohlídek nebytových prostor budou policisté a státní zástupci znovu potřebovat svolení soudu. Stejný souhlas přitom musejí mít už teď k domovním prohlídkám. Spornou pasáž trestního řádu dnes zrušil Ústavní soud.
Věznice opustilo na Nový rok méně lidí, než se původně čekalo. Na svobodu se dostalo celkem 296 osob, které byly odsouzeny nebo vazebně stíhány za kriminální činy zrušené novým trestním zákoníkem. Ten nabyl účinnosti 1. ledna.
Česko od ledna čeká jedna z největších změn v justici za poslední půlstoletí. Vstupuje v platnost nový trestní zákoník, který svým nastavením podle odborníků odpovídá modernímu pojetí zločinu a trestu.
Nejméně 1619 vězňů se dočká po Novém roce propuštění. Důvodem je nový trestní zákoník, který vchází v platnost 1. ledna. Zákoník ruší některé trestné činy a mění délku trestu u jiných.
Držet u sebe až patnáct gramů marihuany pro vlastní potřebu nebude od Nového roku trestné. O limitech pro držení drog rozhodla vláda premiéra Fischera. Trestné nebude také méně než jeden a půl gramu heroinu, méně než jeden gram kokainu a méně než dva gramy pervitinu.
Vláda dnes bude rozhodovat, jaké množství držení drog bude ještě přestupek a od kdy už se bude jednat o trestní čin. Nařízení se bude týkat jak umělých drog, tak omamných přírodních látek, ale i anabolik zneužívaných pro doping. Doposud držení drog pro vlastní potřebu upravoval pouze interní rozkaz policejního prezidenta, takže lidé nevěděli, kolik vlastně bylo "větší než malé množství drogy".
Hranice trestní zodpovědnosti by se v novele trestního zákona mohla vrátit na 15 let. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) je ochoten ustoupit hlasům části senátorů a odborníků, kteří tento bod novely kritizují. Současně s hranicí trestní odpovědnosti se má totiž o rok snížit i věková hranice pro legální sexuální styk.
Reforma justice má zrychlit práci soudů, řízení mají být efektivnější a pružnější. Přispět k tomu má i návrh novely trestního řádu, kterou dnes posoudí ministři. Nová právní úprava by například posílila postavení státního zástupce, zjednodušila dokazování viny před soudem nebo lépe chránila oběti.