Timbuktu má pro Francii i symbolický význam. Právě zde v únoru 2013 tehdejší prezident François Hollande oficiálně oznámil zahájení francouzské vojenské intervence v Mali.
Vůdce islamistických rebelů Ahmad Mahdí Faki byl za úmyslné zničení památek v Timbuktu odsouzen k 9 letům vězení. Rozsudek vynesl Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Je to vůbec poprvé, co je ničení kulturního dědictví souzeno jako válečný zločin.
Francouzský prezident Francois Hollande dnes navštíví Mali. Podpoří francouzské vojáky a bude jednat i s vládou a prezidentem. Hollandovu bezpečnost zajišťuje speciální tým, který už v Mali několik dní připravuje půdu.
Bez jakéhokoliv odporu ovládla francouzská armáda malijské město Timbuktu. Historicky cenné centrum severního Mali bylo přitom v minulých měsících centrem islamistických povstalců. To, že se rebelové nepokusili vzdorovat silou, ale francouzskou armádu příliš neuklidňuje.
Radikální islamisté v Timbuktu pokračují v devastaci historických památek. Řádění padlo za oběť už sedm středověkých hrobek a posvátné dveře mešity. Mali žádá svět o pomoc. Mezinárodní trestní tribunál prověřuje, zda se radikální islamisté nedopouštějí ničením památek válečných zločinů a na půdě OSN se uvažuje o intervenci. Zachránit památky nedozírné ceny už se ale nejspíš nepodaří.
Vzácné památky v Timbuktu jsou v ohrožení. Vyznavači fundamentalistického islámu je považují za tmářství a začali je ničit. Hrobky na severu Mali jsou přitom zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Mali žádá OSN o pomoc při záchraně legendárního města Timbuktu, které leží na území ovládaném islámskými radikály. Ti zničili už nejméně tři hrobky středověkých muslimských vládců tohoto města a místních světců.