Vláda Roberta Fica (Směr) za jediný rok výrazně proměnila slovenskou justici. Ve zrychleném řízení reformovala trestní zákoník a zrušila Úřad speciální prokuratury.
Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
Ředitel tajné služby je jedním z nejvlivnějších funkcionářů v zemi. Opozice proto vyčítala premiérovi, že se Gašpar junior nikdy nevěnoval bezpečnostním otázkám.
Po atentátu v půlce května byl Robert Fico (Směr) na pokraji smrti, teď je však zpět v čele slovenské vlády a opět pevně řídí zemi. Ve smířlivé náladě se nevrátil, je spíš v bojovném naladění.
Zatímco česká BIS rozkrývá sítě ruského vlivu, slovenská SIS masivně ztrácí důvěru. Nijak jí nepomáhá, že je od léta bez ředitele a vede ji Pavol Gašpar, syn obžalovaného exšéfa policie.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica po kritice evropských institucí a stanovisku slovenské generální prokuratury změní vládní návrh novely trestního zákoníku.
Jednou z překážek spolupráce má být Tibor Gašpar, který by se mohl stát novým šéfem slovenské tajné služby SIS. Gašpar je ale obviněný z několika trestných činů, včetně založení zločinecké skupiny.
„Slovensko je stále právním státem. Nezávislost policie, prokuratury a soudů nikam nezmizela,“ řekl premiér Ľudovít Ódor, který svolal jednání bezpečnostní rady státu.
Nynější akci elitní jednotky slovenské policie NAKA označil Robert Fico za pokus o policejní převrat s podporou předsedy úřednické vlády a prezidentky a za sabotáž a útok na základy státu.
Gašpar na funkci policejního šéfa rezignoval v roce 2018 po tlaku části politiků a veřejnosti, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na jeho odchod z vedení policie.
„Nebyl nám vysvětlen obsah usnesení tak, abychom mu porozuměli a abychom věděli, proti čemu se máme bránit. Z tohoto důvodu pan poslanec využil svého práva a odmítl vypovídat,“ řekl Ficův právník.
Soudní senát zamítl stížnost prokurátora proti verdiktu nižšího soudu, který pětici obviněných neprodloužil vazbu. Ta jim tak skončí v pátek. Podle tisku se vyšetřování jejich případů blíží k závěru.
Policie zaznamenala schůzky expremiéra Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany.
Milana Lučanského našla vězeňská stráž během výdeje jídla krátce po půl páté odpoledne. Poté se ho do příjezdu sanitky pokoušela oživit dýcháním z úst do úst a rovněž s pomocí defibrilátoru.
V rámci akce Jidáš už policie obvinila bývalého šéfa Slovenské informační služby Petra Gašparoviče i náměstka Borise Beňu. Obviněný je i Lučanského nástupce Tibor Gašpar.
Mluvčí prokuratury Jana Tökölyová informovala, že po zadržení bylo několik lidí obviněno například z trestných činů korupce, zneužití pravomocí či založení a podporování zločinecké skupiny.
Podle starších informací slovenských médií je Vorobjov podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera.
Novým šéfem slovenské policie bude od začátku června dosavadní ředitel inspekce ministerstva vnitra Milan Lučanský. Oznámila to ve středu ministryně vnitra Denisa Saková.
Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková nejmenuje v pondělí nového šéfa policie. Navrženého kandidáta odmítl premiér Peter Pellegrini, informoval deník Plus jeden deň.
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar skončí ve funkci na konci května, oznámil to v úterý na společné tiskové konferenci slovenský premiér Peter Pellegrini.
Slovenský policejní prezident Gašpar rezignovat nehodlá, bude ale respektovat, pokud ho ministr vnitra z funkce odvolá nebo ho o odchod požádá. V úterý to Gašpar prohlásil na tiskové konferenci.
Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v neděli nepřímo kritizoval policejního prezidenta Tibora Gašpara kvůli informování veřejnosti o vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.