V odchovně tetřevů v Krásné letos vyrostlo 16 tetřevů hlušců, až na jednoho či dva je brzy vypustí do volné přírody. Přestože jsou Beskydy rušné hory, plachá zvířata se tam pomalu znovu zabydlují.
Čeští turisté zažili útok tetřeva v Německu. Stalo se to v Národním parku Berchtesgaden a mezi napadenými byl i reportér Českého rozhlasu Lubomír Smatana.
Kolik je na Šumavě tetřevů? Jak a kde žijí? A proč potřebují klid? Na všechny tyto otázky nově dostanou turisté odpovědi přímo v terénu u mobilních informačních stánků. Strážci parku je tam mimo jiné seznámí s výsledky česko-bavorského projektu, který zahrnoval celé území Šumavy a při kterém byli jednotliví tetřevi identifikování pomocí genetické stopy v jejich trusu.
Šumavský národní park souhlasí s vyznačením turistické stezky k hraničnímu přechodu Modrý sloup pod vrcholem Luzný. Ředitel parku Jiří Mánek doufá, že tam během několika týdnů vyrazí první návštěvníci. Kladné rozhodnutí ale chtějí napadnout občanská sdružení kvůli ochraně tetřeva. S dlouholetým sporem klidně půjdou až k soudu.
Národní park Šumava musí zaplatit pokutu 450 tisíc korun. Česká inspekce životního prostředí ho potrestala za rušení tetřevů, použití biocidů v boji proti kůrovci a vytváření holin u jezera Laka v letech 2010 a 2011. Vedení parku se chce proti výši pokuty odvolat.
Tetřev na Šumavě nedá spát vědcům ani správě Národního parku. Obě strany se přou o studii, která dokazuje, že turisté nemají zásadní vliv na populaci tetřeva.
Spornou studii o tetřevovi na Šumavě, která dokazuje, že turisté nemají zásadní vliv na populaci vzácného ptáka, ostře odmítlo 13 universitních profesorů. Ti označili studii za dětinsky naivní. Správa národního parku ji zadala dvěma ve vědeckých kruzích neznámým lesníkům a zaplatila za ní 200 tisíc korun.