Chodit za bezprizorními dětmi a mladými lidmi do terénu, tedy tam, kde přirozeně tráví svůj čas, a nabízet jim smysluplný program - i to je práce terénních sociálních pracovníků.
Jaká je náplň práce tak zvaných streetworkerů? Podle České asociace streetwork je smyslem terénní práce hlavně snížit škody, které dopadají na celou společnost.
Opavští lékaři zkouší nový trend v psychiatrii - takzvanou terénní službu. Vybraní pacienti, kteří trpí například schizofrenií, zůstávají doma a tam je pravidelně navštěvují zdravotní sestry. Zkušenosti jsou zatím dobré a řada pacientů se tak vyhne hospitalizaci.
Odry na Novojičínsku chtějí vtáhnout do běžného života tamní romskou komunitu. Třinácti lidem radnice sehnala díky evropským penězům práci a do vyloučených ulic začala posílat terénní pracovnici. Náročný úkol dostala absolventka vysoké školy, která do míst, kam by někteří místní po setmění ani nevkročili, začala chodit do práce.
S nadsázkou se jim říká žlutí andělé z Bohnic. Jejich pacienty jsou duševně nemocní lidé, za kterými zkušení zdravotníci vyrážejí přímo do terénu. Pomáhají jim překonat těžké psychické stavy a dohlížejí na to, aby brali léky a nemuseli se vrátit na dlouhé měsíce do izolace léčebny. Nový tým komunitního terénního centra v pražských Bohnicích začal za pacienty vyjíždět před dvěma měsíci.