S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Cena tepla by se může zvýšit o 10 až 20 procent, uvedl náměstek ministerstva průmyslu René Neděla. Jenže každé zdražení je problém nejen pro spotřebitele, ale v posledních letech i pro teplárny.
Teplárny mají potíže. Výhledově tak musí podle šéfa Teplárenského sdružení Topolánka buď zdražovat, nebo krachovat. Problém jsou povolenky i konkurence malých kotelen.
Teplárny napříč celou republikou dodaly méně tepla do domácností. Právě kvůli nadprůměrně vysokým teplotám v zimě výrazně klesla spotřeba tepelné energie. Lepší zpráva je to naopak pro domácnosti, které ušetří tisíce korun.
Vytopit byt na přeloučském sídlišti je rok od roku dražší. Z městské tepelné sítě se totiž v posledních letech odpojilo zhruba 150 domácností, které si zřídily vlastní vytápění. Kvůli tomu ostatním rostou náklady, a další domy se proto chystají odpojit. Radnice chce městské kotelny prodat firmě, která slibuje nižší cenu tepla o 20 procent. Do příštího týdne se musí obyvatelé domů rozmyslet, jaký způsob vytápění zvolí. Odpoledne o tom diskutovali na veřejném jednání.
Jablonec zlevnil od nového roku teplo, sleva oproti loňsku je 14 procent. Přesto tamní teplárna přichází dál o zákazníky. Na centrální vytápění je napojeno tři a půl tisíce jabloneckých domácností, celkem jich je ve městě přes 17 tisíc.
Bývalý premiér Mirek Topolánek se dnes stal předsedou Teplárenského sdružení, které reprezentuje zájmy tuzemských tepláren. Zvolila ho výkonná rada sdružení. Topolánek ve volbě neměl protikandidáta. Navrhla ho společnost Elektrárna Opatovice, která patří do Energetického a průmyslového holdingu.
Na prolomení těžebních limitů v severních Čechách by se v budoucnu měli dohodnout těžaři a majitelé pozemků. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo analýzu, podle které ceny tepla v příštích letech kvůli nedostatku hnědého uhlí porostou až o 50 procent. Kvůli těžebním limitům bude teplárnám od roku 2013 chybět pět až šest milionů tun uhlí ročně.
Teplo možná časem zlevní o desítky procent. Chce to zařídit poslanecký návrh zákona, který má udělat pořádek v tom, jak se ceny tepla v Česku stanovují. Dnes má novelu, kterou připravili poslanci z kontrolního výboru, posoudit vláda.
Domácnosti v Praze zaplatí v příštím roce za teplo v průměru o dvacet až sto korun víc. Společnost Pražská teplárenská tím reaguje na stoupající ceny paliv. Toto zdražení už zahrnuje i růst sazby daně z přidané hodnoty o jedno procento.
Většina tepláren letos nezvýšila ceny tepla pro domácnosti. Pro příští rok ale předpokládají zdražení až o 5 procent, hlavně u tepla vyráběného z uhlí.
Začíná velký boj o ceny tepla. Poslanci chtějí určit českým teplárnám nová pravidla, která mají přinést snížení cen až o čtyřicet procent. Firmám se to samozřejmě nelíbí. Teplárny totiž podle poslanců neoprávněně účtují vysoké ceny, podle nich dochází i k vyvádění neoprávněných zisků do zahraničí a k daňovým únikům. Poslanci proto navrhují novelu zákona o cenách, která by ceny snížila. Změna už prošla v parlamentu druhým čtením. Teplárenským společnostem se to pochopitelně nelíbí.