Na sudetoněmeckém sjezdu varoval mluvčí krajanského sdružení Bernd Posselt před nacionalismem, který je na vzestupu a hrozí zničit Evropu. Dodejme, že imunní proti němu není ani Česko.
Splaceno budeme mít, teprve až budou sudetští Němci pozváni na svůj tradiční svatodušní sjezd do České republiky. A až Bernd Posselt dostane státní vyznamenání.
Prezident Pavel sklidil kritiku od svého předchůdce Klause a části opozice za to, že poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Posseltovi za zlepšení česko-německých vztahů.
To, že na sjezdu bude zástupce české vlády, oznámil před týdnem na setkání s bavorským premiérem Markusem Söderem český ministerský předseda Petr Fiala.
Jak připomněl mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení, znělo v uplynulých měsících jedno z hesel na česko-německých demonstracích proti zavřeným hranicím, že se „potřebujeme navzájem“.
„Byl to pětiletý boj před soudy,“ tvrdí Posselt v rozhovoru pro Radiožurnál o iniciativě několika členů, kteří byli proti, aby se ze stanov vyškrtl požadavek na vrácení vlasti a odškodnění.
Sudetští Němci chtějí pokračovat v cestě usmíření s Čechy, ujistil jejich šéf Posselt. Na sjezdu také vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o případném zrušení takzvaných Benešových dekretů je na Česku.
Kdyby se spolek dobrovolných hasičů kdesi v Horní Dolní hádal o využívání obecní hasičárny, dostala by se celá kauza určitě do věstníku a možná jako kuriozita i na stránky celorepublikového deníku.
Druhým dnem pokračuje sudetoněmecký sjezd v bavorském Augsburgu. Nejsledovanějším bodem nedělního programu byl projev českého vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL.
Sudetoněmecký sněm už není, co býval. Stejně tak se zachvěl v základech neotřesitelný étos české politiky považovat sudetoněmecký “lancmanšaft” za neomalenou bandu nepoučitelných revanšistů.
Vicepremiér Bělobrádek se v červnu zúčastní sudetoněmeckého sjezdu v Augšpurku. Půjde o zatím nejvýše postaveného českého politika. Loni se sjezdu jako první ministr oficiálně zúčastnil Herman.
"Milí krajané," oslovil účastníky sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na sjezdu vystoupil jako první člen české vlády a sklidil velký potlesk.
Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL vystoupí na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku. Je prvním českým ministrem, kterého Praha oficiálně vysílá na sněm Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Podle Hermana už nastal čas k uzdravení ran minulosti.
Sudetoněmecký sjezd v Norimberku vyzývá k vzájemnému dialogu mezi sudetskými Němci a Čechy. “Dialog zavazuje” je mottem letošního sjezdu, na který dorazila také řada českých zástupců. Zítra vystoupí se zdravicí jako vůbec první člen české vlády ministr kultury Daniel Herman.
Sudetoněmecké krajanské sdružení dnes na sněmu v Norimberku udělí Evropskou cenu Karla IV. Dostane ji lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který je podle šéfa sudetských Němců Bernda Posselta přesvědčeným Evropanem a zasloužil se o porozumění mezi národy ve střední Evropě.
Na sudetoněmecký sněm do Norimberku pojede poprvé v historii zástupce české vlády. Bude jím ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL, který v neděli na sněmu pronese zdravici. Bavorskému předsedovi vlády Horstu Seehoferovi to podle informací sudetoněmeckého krajanského sdružení potvrdil český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Interní spor o úpravy stanov, které mají zachytit nové směřování Sudetoněmeckého krajanského sdružení, se dostal až před soud. Proto se bude o tomto víkendu hlasovat o nových stanovách znovu. Jablkem sváru zůstává vypuštění nároku na "znovuzískání domova."
Mnichovský správní soud označil za neplatné rozhodnutí Sudetoněmeckého krajanského sdružení z konce února, jímž spolek vypustil ze stanov požadavek vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Uvedly to dnešní Lidové noviny s odvoláním na zdůvodnění verdiktu, které má list k dispozici. Rozhodnutí mnichovského soudu není pravomocné.
Letošní sraz sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augšpurku začal smířlivě. V úvodních projevech se mluvilo o vzájemném dialogu a tom, že Češi a sudetští Němci dělají vůči sobě vstřícná gesta. Naopak vůbec nezazněla tradiční kritika Benešových dekretů, které sudetští Němci dlouhodobě odmítají. Vůbec poprvé v historii přijel na sudetoněmecké dny oficiální zástupce české diplomacie, generální konzul v Mnichově Milan Čoupek.